Izraelski sąd wstrzymał budowę muru

„To zwycięstwo wszystkich, nie tylko samego Kościoła. Nikt nie przegrał. Wygrali również izraelscy sędziowie, którzy mieli odwagę uznać, że mur nie jest konieczny, i zablokowali jego budowę”.

Tak patriarcha łaciński Jerozolimy skomentował wczorajszą decyzję Sądu Najwyższego Izraela o wstrzymaniu budowy „muru bezpieczeństwa” na półtorakilometrowym odcinku w dolinie Cremisan koło Betlejem. „Jesteśmy zadowoleni, bo wygrali na tym wszyscy, również Izrael, który okazał wrażliwość dla Ziemi Świętej, jej mieszkańców i ich praw” – powiedział abp Fouad Twal. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy się zaangażowali: adwokatom, konsulatom różnych krajów, Stolicy Apostolskiej, biskupom USA. Decyzją izraelskiego ministerstwa obrony mur miał w dolinie Cremisan oddzielić salezjańskie klasztory i szkołę prowadzoną przez siostry dla arabskich dzieci od palestyńskiej miejscowości Beit Jala. Naruszałby też tereny uprawne będące własnością jej mieszkańców.

Kampania prawna o mur w Cremisanie ciągnie się od blisko 10 lat. W 2006 r. mieszkańcy Beit Jala złożyli pierwsze odwołanie do izraelskiego sądu. Do apelacji dołączyli się salezjanie. Przed dwoma laty Sąd Najwyższy Izraela wydał orzeczenie utrzymujące planowany przebieg muru w dolinie Cremisan. Nadal jednak ponawiano odwołania. Jak mówili na wczorajszej konferencji prasowej przeciwnicy muru, delegacja palestyńska zwróciła uwagę Papieża Franciszka na tę sprawę i poruszył on ją podczas ubiegłorocznej podróży do Ziemi Świętej w rozmowie z premierem Netanjahu. Zatrzymał się też wówczas przy kontrowersyjnym „murze podziału” między Izraelem a Palestyną. Wczoraj izraelski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie odrzucające przebieg muru wytyczony na tym odcinku przez ministerstwo obrony. Zdaniem sędziów winno ono wziąć pod uwagę inne opcje, które byłyby mniej szkodliwe dla tamtejszych mieszkańców i dla wspólnot zakonnych doliny Cremisan.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  18°C Sobota
  noc
  15°C Sobota
  rano
  24°C Sobota
  dzień
  25°C Sobota
  wieczór
  wiecej »