Rabin przeciwny służbie kobiet

- Naczelny rabin wojskowy Izraela Awiszaj Ronski opowiedział się przeciwko służbie wojskowej kobiet - pisze w czwartek izraelski dziennik "Haarec". "Osobiście uważam, że kobiety nie powinny służyć w wojsku" - powiedział rabin na niedawnej konferencji z udziałem kilkudziesięciu religijnych żołnierek.

Reklama

Według Ronskiego żadna tradycja rabiniczna nie nakazuje kobietom zakładania munduru. Dodał, że tego zdania byłaby większość ortodoksyjnych rabinów, włącznie z jego poprzednikami. Większość z nich uważała jednak - przypomina "Haarec" - by nie głosić tego w mundurze.

W Izraelu kobiety odbywają dwuletnią służbę wojskową, podczas gdy mężczyźni - trzyletnią. Jednak bardzo wiele kobiet deklaruje się jako skrajnie ortodoksyjne i dzięki temu korzysta z szerokich zwolnień.

Ronski w przeszłości już wypowiadał się przeciwko wcielaniu kobiet do jednostek bojowych, argumentując, iż kobiety nie mogą w nich w pełni realizować swego potencjału, a stawianie ich razem z mężczyznami w tak trudnych warunkach rodzi różnego rodzaju problemy. Opowiadał się jednak za wykorzystaniem kobiet jako instruktorek w wojsku.

Rzecznik armii powiedział w środę, że Ronski wyparł się części swojej wypowiedzi, utrzymując, iż wypowiadał się jedynie na temat trudności, w obliczu których staje część kobiet odbywających służbę wojskową.

"Naczelny rabin Sił Obrony Izraela powiedział uczestnikom konferencji, że podczas swoich wizyt w jednostkach sił zbrojnych był świadkiem trudności, jakie mają religijne kobiety z integracją; chodzi o kłopoty spowodowane niemożnością pozwolenia im na odbywanie służby w zgodzie z prawem żydowskim" - podały wojskowe służby prasowe.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -5°C Niedziela
  rano
  -3°C Niedziela
  dzień
  -3°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »

  Reklama