"Fala ksenofobii i nienawiści"

Z apelem do prezydenta o zajęcie stanowiska i "przeciwstawienie się narastającej w Polsce fali ksenofobii i nienawiści" wobec uchodźców i wszystkich, którzy są "inni" wystąpiła Polska Rada Chrześcijan i Żydów. List wystosowano po tym, jak 18 listopada we Wrocławiu, podczas manifestacji zorganizowanej przez Obóz Narodowo – Radykalny i Młodzież Wszechpolską spalono kukłę przedstawiającą postać Żyda.

Reklama

Zdaniem Rady wydarzenie to – podczas których manifestowano też hasła skierowane przeciwko ludziom innych narodowości i religii – pokazują w jakim kierunku zmierza radykalizm skrajnej prawicy.

"Jako obywatele kraju, w którego historii miału już miejsce tego typu akty nienawiści pragniemy wyrazić nasz niepokój co do możliwości dalszej eskalacji tego typu zachowań, której nie przeciwstawiają się w otwarty i wyraźny sposób, społeczne, państwowe i urzędowe instytucje Rzeczypospolitej" - czytamy w liście udostępnionym KAI.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów w liście wyraziła również swoją gotowość do podjęcia wspólnej pracy z politykami i instytucjami państwowymi nad uspokojeniem nastrojów społecznych i wspieraniem postaw szacunku wobec wszelkiej „inności” w naszym społeczeństwie.

List podpisali obaj współprzewodniczący Rady: od strony chrześcijańskiej Bogdan Białek, zaś od strony żydowskiej prof. Stanisław Krajewski.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 roku. Celem Rady jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia między obiema wspólnotami religijnymi, przezwyciężenie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych poprzez praktyczną współpracę oraz wspólne świadectwo o wierze w Jedynego Boga.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów jest członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ).

Niektóre z inicjatyw podejmowanych przez PRChiŻ: organizowanie corocznego spotkania modlitewnego Szlakiem pomników Getta Warszawskiego w niedzielę najbliższą 19 kwietnia oraz sympozjum teologicznego i modlitwy z okazji żydowskiego święta SIMCHAT TORA (Radość Tory).

«« | « | 1 | » | »»
 • Król Dawid
  21.11.2015 23:15
  Mnie się antysemityzm kojarzy dwojako. Albo z nazizmem albo z epoką Gomułki. W środowisku narodowym ten przekaz przetrwał do dziś od czasów XX-lecia międzywojennego kiedy w Polsce też wznoszono takie hasła i niejednokrotnie między Żydami i Narodowcami dochodziło do starcia fizycznego. Żyd kojarzy im się z posiadaczem majątku. Nie żeby go im odebrać, ale po to, żeby lobbyści w ogóle, a w szczególności żydowscy nie mieli wpływu na stanowienie prawa.

  Dzisiaj mam wrażenie, że niektórzy nacjonaliści w Polsce w przedziwny sposób identyifkują się z rosyjską wizją stosunków międzynarodowych nie wypracowując własnej w odniesieniu np. do Kosowa. Jaki to w takim razie polski nacjonalizm?
 • gom
  22.11.2015 10:40
  Typ nie rasizm a zdrowy rozsądek. Teraz zwalczacie protestujących prZeciwko przyjmowaniu imigrantów w obecnej formie, a jutro będziecie protestować , że pałka Wam Kościoły i synagogi.
 • ZwZ
  22.11.2015 11:18
  A nie można byłoby napisać coś o zachowaniach różnych "dziennikarzy" i "autorytetów" poniżających Polskę i Polakow?
  Ta rada jest naprawdę bardzo jednostronna.
 • John
  22.11.2015 12:15
  Przypominają się wypadki na Karkowskim Przedmieściu sprzed pięciu lat. Tam dochodziło do zachowań i wypowiedzi zupełnie kompromitujących osoby, które domagały się rzetelnego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Wyglądało to tak, jakby przy krzyżu zebrali się histeryczni dewoci.

  Co się okazało? Że jedna z nich jest homoaktywistą i należy do Ruchu, a druga prawdopodobnie była sterowana przez specjalistkę ds inżynierii społecznej, zresztą wynajętą przez PO, czy Komorowskiego. Można by przypomnieć i inne bardzo liczne prwokacje tego typu.

  Z drugiej strony, dlaczego nie ma w tym oświadczeniu potępienia antypolonizmu, który przetacza się niczym tsunami przez główne media? Tej fali nienawiści do wszystkiego, co polski, a ostatnio i tego, co katolickie. Dlaczego nie ma potępienia antypolskich i rasistowskich filmów typu Pokłosie? Antykatolickich sztuk Jelinek? To prawda, że poszczególne osoby wypowiadają krytyczne uwagami pod adresem pewniej mniejszości, ale to jest nic w porównaniu z zalewem nienawiści w mediach, i to od 26 lat.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -4°C Sobota
  rano
  -3°C Sobota
  dzień
  wiecej »

  Reklama