Madryt: Powstanie centrum dialogu

Wkrótce rozpoczną się działania związane z tworzeniem międzynarodowego centrum dialogu międzyreligijnego. Poinformowano o tym na zakończenie obradującej w Wiedniu konferencji będącej kontynuacją międzyreligijnej konferencji madryckiej z 2008 roku.

Sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej Abdullah Abdulmohsen At-Turki oświadczył, że powołano już komisję przygotowawczą, złożoną z przedstawicieli wszystkich religii świata. Po raz pierwszy zbierze się ona w połowie sierpnia i wtedy ustali harmonogram prac.

W dwudniowej konferencji w Wiedniu uczestniczyło 40 przedstawicieli głównych religii z całego świata, m.in. prałat Khaled Akasheh – sekretarz Komisji ds. Stosunków Religijnych z Muzułmanami, działającej w łonie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, rabini Marc Schneider – sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów i David Rosen – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych (IJCIC) i odpowiedzialny za dialog z innymi religiami w Amerykańskim Komitecie Żydowskim, prof. Mehmet Görmez – wiceprzewodniczący Urzędu ds. Religii „Diyanet” w Turcji, prawosławny metropolita Paryża Emmanuel (Adamakis) i Guirgis Ibrahim Saleh – sekretarz generalny Rady Kościołów Bliskiego Wschodu.

Spotkanie w stolicy Austrii, podobnie jak przed rokiem w Madrycie, zorganizowano z inicjatywy króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha. Dokument końcowy ze stolicy Hiszpanii, ogłoszony w lipcu 2008 r., wywołał wielkie zainteresowanie, gdyż chrześcijanie, żydzi i muzułmanie wspólnie wypowiedzieli się przeciwko terroryzmowi, podkreślili też świętość każdego człowieka i potrzebę odpowiedzialności za ochronę stworzenia.

Konferencja wiedeńska obradowała m.in. nt. wolności religijnej, poszanowania godności człowieka w społeczeństwie pluralistycznym, odpowiedzialności za ochronę stworzenia i ekologię, a także na temat coraz większej roli kobiet i młodzieży w dialogu międzyreligijnym i międzynarodowym jako narzędzia budowania pokoju. We wszystkich tych sprawach starano się podjąć praktyczne kroki, zgodnie z inicjatywą króla Abdullaha.

Główny problem w dialogu międzyreligijnym polega na tym, że „wszyscy po prostu za mało o sobie wiemy” – powiedział austriackiej agencji katolickiej Kathpress ks. Martin Rupprecht, kierownik sekcji ds. dialogu chrześcijańsko-islamskiego w archidiecezji wiedeńskiej. Z kolei s. Betrix Maurhofer, dyrektorka szkoły zakonnej w Wiedniu, w której razem się uczą dzieci różnych religii, podkreśliła, że konferencja ukazała z jednej strony „dobrą wolę wszystkich jej uczestników”, ale z drugiej ujawniła brak dostatecznej wiedzy o sobie nawzajem. "Naprawić" to mogą tylko rozmowy i intensywne kontakty – dodała.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Czwartek
noc
11°C Czwartek
rano
18°C Czwartek
dzień
19°C Czwartek
wieczór
wiecej »