Papież: Co innego słabość, co innego zepsucie

Prośmy Boga, aby słabość, prowadząca nas do grzechu, nigdy nie zamieniła się w zepsucie – mówił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

 Okazją, by powrócić do tego tematu było pierwsze dzisiejsze czytanie liturgiczne (2 Sm 11,1-4a.5-10a.13-17.27c), mówiące o biblijnej historii Dawida i Batszeby. Ojciec Święty wskazał, że diabeł sprawia, iż ludzie zepsuci nie odczuwają potrzeby Bożego przebaczenia.

Na wstępie Franciszek zauważył, że każdy z nas grzeszników może prosić Boga o przebaczenie win, a jeśli czynimy to szczerze, to możemy być również pewni, że to przebaczenie otrzymamy. Problem powstaje wówczas, kiedy człowiek jest zepsuty i nie odczuwa potrzeby, by prosić Pana Boga o przebaczenie swoich grzechów, bo wystarcza jemu władza, na której opiera się jego zepsucie.

Taką postawę zajmuje Dawid, zakochawszy się w Batszebie, małżonce Uriasza, jednego z dowódców swego wojska, walczących z daleka od domu. Dopuściwszy się cudzołóstwa i dowiedziawszy się, że kobieta zaszła w ciążę, Dawid obmyślił plan ukrycia swego grzechu. Odwołał Uriasza z frontu, i zaproponował jemu, by udał się do swego domu. Ten jednak, z uwagi na to, że jego żołnierze umierali w walkach nie skorzystał z królewskiej propozycji. Wówczas Dawid kazał go upić, ale i w tej sytuacji nie poszedł do domu, by odpocząć i być z żoną. Wówczas napisał Dawid list do wodza swych wojsk, Joaba i posłał go za pośrednictwem Uriasza. Napisał w nim: Postawcie Uriasza tam, gdzie walka będzie najbardziej zażarta, potem odstąpicie go, aby został ugodzony i zginął. Skazał go na śmierć.

Papież zauważył, że Dawid jest święty, chociaż był grzesznikiem. Popadł w pożądliwość, a jednak Bóg go bardzo umiłował. Ten wspaniały, szlachetny Dawid dopuściwszy się cudzołóstwa czyni wszystko, co w jego mocy, aby ukryć swój grzech, aż po zabójstwo wiernego wojownika.

„To wydarzenie w życiu Dawida ukazuje nam, że każdy z nas może przejść przez podobne doświadczenie, przejść od grzechu do zepsucia. Dawid czyni tutaj pierwszy krok ku zepsuciu. Ma władzę, dysponuje siłami. Zatem zepsucie jest grzechem łatwiejszym dla nas wszystkich, którzy mamy pewną władzę, zarówno władzę kościelną, religijną jak ekonomiczną, czy polityczną ... Bo diabeł sprawia, że czujemy się bezpiecznie: mnie się to uda” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że mogą być takie sytuacje, w których nawyk grzechu lub fałszywe poczucie bezpieczeństwa sprawiają, iż grzech przestaje być grzechem, a staje się zepsuciem.

„Pan zawsze przebacza. Ale jedną z najbardziej odrażających cech zepsucia jest to, że człowiek, który jemu ulega nie odczuwa potrzeby proszenia o przebaczenie ... Pomódlmy się dzisiaj za Kościół, począwszy od nas, za papieża, za biskupów, za kapłanów, za osoby konsekrowane, za wiernych świeckich: «Zachowaj nas Panie od zepsucia. Tak Panie, wszyscy jesteśmy grzesznikami , ale obyśmy nigdy nie byli zepsuci!». Prośmy o tę łaskę” – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

1 yeti 01.02.2016 10:07
Może dzisiaj zostanie zamieszczona moja riposta ?. Nauka opętaniach nie jest katolicka ?. A czym to jest jak nie tylko "odebraniem woli" jak i rozumu?. Wróć się do chrztu ,a nie do 2kl.szkoły podstawowej i przypomnij sobie po co na chrzcie zadają to pytanie:"Czy wyrzekasz się wszystkiego co wiedzie do zła,aby cię grzech nie opanował ?". Wolną wolę i rozum człowiek otrzymuje ale grzech mu je może odebrać.To istota słów Jezusa :"Jeśli się nie nawrócicie w grzechach swoich pomrzecie". Jeśli i dzisiaj nie zostanie zamieszczona moja obrona komentarza, uznam że moderatorem na tym temacie jest syn ale nie Ojca w niebie lecz ojca kłamstwa.
1 krzyk ciszy 30.01.2016 10:15
Wielu czytelników komentujących nie potrafi czytać ze zrozumieniem i swoje wypowiedzi formułuje na podstawie wyrwanego z kontekstu fragmentu. By zrozumieć całość historii Dawida odsyłam do lektury Pisma Świętego...
1 Bożena B-K 30.01.2016 06:53
Zepsucie pieniądzem jest gorszym grzechem niż cudzołóstwo, które jest grzechem przeciw danej osobie. kłamstwo i z złodziejstwo niszczy innych ludzi. Grzech jest grzechem i na równi umieszczana jest w Piśmie Świętym nienawiść z zabójstwem.
3 ikk 29.01.2016 22:01
Odebranie woli? To nie jest nauka katolicka. Człowiek ma rozum i wolną wolę, katecheza 2.kl.podstawówki.

wszystkie komentarze >

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
27°C Piątek
dzień
28°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama