Katolik powinien rozumieć wymogi nowego świata

- Mimo słów życzliwości ze strony władz kościelnych, a następnie państwowych - ks. Idzi Radziszewski poznał gorycz niespełnionych obietnic, a nawet uprzedzeń ludzi bez wyobraźni, niechętnych nowemu działaniu - powiedział ks. prof. Antoni Dębiński o pierwszym rektorze KUL.

Społeczność akademicka, senat uczelni oraz osoby związane z katolickim uniwersytetem w Lublinie uczestniczyły we Mszy św. dziękczynnej za osobę i dzieło ks. Idziego Radziszewskiego w kościele akademickim KUL.

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Antoni Dębiński, rektor uniwersytetu. Zwrócił się do szerokiego grona odbiorców, także tych za granicą, bo modlitwa była transmitowana przez TV Polonia. - Bóg poddaje Abrahama wyjątkowej próbie. Domaga się wiary heroicznej, wiary, która poza zaufaniem słowu Bożemu nie ma żadnej podstawy, żadnego innego oparcia. W przedziwnym i dramatycznym przesłaniu biblijnym Abraham jest człowiekiem zmuszonym do ciągłego wyruszania w drogę. Musi ustawicznie porzucać, wyrzekać się tego, co stabilne, uporządkowane i przewidywalne, a nawet tego, co i kogo kocha najbardziej. Ten exodus rozpoczyna od ziemi ojczystej, chaldejskiego Ur. Rozpoczyna posłuszny wezwaniu: wyjdź! - mówił podczas homilii ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.

- I tak Abraham wyruszył w nieznane, a Bóg osłodził jego decyzję obietnicą ogromu ziemi i potomstwa liczniejszego niż gwiazdy na niebie i ziarnka piasku nad brzegiem morza. Na początku tej drogi pewny był jednak tylko budzący grozę nieskończony step i bezmiar pustynnego piasku. Abraham porzucił wszystko dla Nienazwanego, który objawi się Mojżeszowi jako Ten, Który Jest - kontynuował rektor.

Następnie ks. prof. Dębiński ufającego Bogu Abrahama zestawił z osobą ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego 94. rocznica śmierci mija 22 lutego. - Gdy zmarł, miał zaledwie 51 lat. Rektorem był niecałe 4 lata, a jednak słusznie zaliczamy go do grona najwybitniejszych ludzi Kościoła w Polsce w minionym stuleciu. W 1918 r., a więc w roku odzyskania niepodległości przez Polskę, założył tu, w Lublinie nowy uniwersytet. Inicjatywa ta wymagała najpierw twórczej wyobraźni, aby stworzyć wizję instytucji w warunkach, kiedy przyszłość odradzającej się ojczyzny nie była wcale pewna. Wizja ks. Radziszewskiego nie mogła odbiegać od realiów, a te były trudne do przewidzenia - mówił ks. prof. Dębiński.

Zaznaczył, że działo się to wszystko w niepewnym i niebezpiecznym czasie, na peryferiach wielkich mocarstw. - Ks. Radziszewski wiedział, że oprócz żmudnej pracy prostych ludzi niezbędne będą decyzje i poczynania mądrych, prawych, niesprzedajnych elit, katolickiej inteligencji, rozumiejącej wymogi nowego świata - podkreślał ks. rektor Dębiński.

Kaznodzieja wyraźnie zaznaczył, że powołanie uniwersytetu miało pomóc uniknąć chaosu w dobie radykalnych zmian, bo przecież w czasach zamętu wygrywają zwykle sprytni i zaradni - a nie zawsze uczciwi i ideowi. Trzeba było zdaniem ks. prof. Dębińskiego niezwykłej wyobraźni, aby wpisać w ideę uniwersytetu funkcjonowania Kościoła, który po okresie różnych zakazów i ograniczeń chciał poszerzać dotychczasowe duszpasterstwo o nowe inicjatywy intelektualne i społeczne.

Z ambony padły też słowa o niezwykłej wytrwałości założyciela katolickiego uniwersytetu: - Mimo słów życzliwości ze strony władz kościelnych, a następnie państwowych, ks. Idzi Radziszewski poznał gorycz niespełnionych obietnic, a nawet uprzedzeń ludzi bez wyobraźni, niechętnych nowemu działaniu. Założyciel KUL zwyciężył, bo jak Abraham zawierzył bezgranicznie Bogu nawet, gdy Ten żądał rzeczy niepojętych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
24°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
26°C Niedziela
wieczór
20°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama