Hilarion potępia niechęć do ekumenizmu

Wystąpienia niektórych duchownych i wiernych rosyjskiego prawosławia przeciwko zbliżeniu chrześcijan różnych wyznań są grzechem – stwierdził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion.

Metropolita krytycznie odniósł się do rosyjskich przeciwników zbliżenia między rozdzielonymi chrześcijanami, którzy uważają to za normę i oczekują pogłębienia podziałów. Stwierdził, że nie należy ich uspokajać, ale trzeba wezwać do nawrócenia i odszukania na kartach Ewangelii słów modlitwy i przykazania Chrystusa o jedności Jego uczniów. Podziały między chrześcijanami naruszają to przykazanie.

Zdaniem Hilariona Jeden Święty Kościół Powszechny i Apostolski jest niepodzielony i w pełni urzeczywistnia się w Kościele prawosławnym, ale chrześcijanie są podzieleni i nie mogą wspólnie przeżywać Eucharystii. Uważanie tego za normę jest grzechem - ostrzegł hierarcha.Wystąpienia niektórych duchownych i wiernych rosyjskiego prawosławia przeciwko zbliżeniu chrześcijan różnych wyznań są grzechem – stwierdził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion.

Jeszcze niedawno informował on o otrzymywanych codziennie setkach listów, których autorzy sprzeciwiają się udziałowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Soborze Wszechprawosławnym.

 Według niego obecny dialog prawosławno-katolicki dąży do celów wyrażonych we wspólnej deklaracji papieża Franciszka i patriarchy Cyryla po spotkaniu na Kubie. Metropolita zapewnił jednak, chcąc mimo wszystko jakoś uspokoić przeciwników pojednania, że w dialogu tym nie ma nic ukrytego i nie wykracza on poza ramy wspomnianej wcześniej deklaracji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

8 Anna 28.02.2016 12:16
Jestem katoliczka i dla mnie ekumenizm to tez herezja. Podziwiam prawosławie, które nie chce rozmawiać z heretykami. Herezje doprowadziły w europie do pustych kościołów. Czy tez zapełniające się od jakiegoś czasu cerkwie maja być puste?U nas w Wielki Post. A czy umilkły dyskoteki? rok temu w Wielkim Poście tańcowała zakonnica!!! Ku aplauzie gawiedzi. upadek!!!!!!!! A czy widzieliście muzułmanina w ramadanie zajadającego choćby owoc?
1 _jasiek 27.02.2016 20:56
Ciekawa ewolucja, do niedawna Cerkiew Gruzińska nazywała ekumenizm "herezją wszystkich herezji". Jest w prawosławiu sporo indywidualizmu w poglądach pomiędzy poszczególnymi cerkwiami ale chyba nie w tematach aż tak zasadniczych?

wszystkie komentarze >

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Środa
noc
18°C Środa
rano
26°C Środa
dzień
27°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama