- Śląsk nigdy nie szczędził dla macierzy krwi, potu i pracy - powiedział abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego.
- III Powstanie Śląskie powinno w pamięci ogólnonarodowej zajmować godniejsze niż do tej pory miejsce, gdyż było ono dopełnieniem aktu założycielskiego II Rzeczpospolitej: pozwoliło na ostateczne uformowanie zachodnich granic państwa oraz posadowiło odrodzoną Polskę na filarze przemysłu wydobywczego i hutnictwa - powiedział abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 95. rocznicy zrywu.
Metropolita katowicki przypomniał, że 40 tys. powstańców walczyło w 1921 r. o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a nie o własne autonomiczne państewko.
Tomasz Gołąb /Foto Gość
We Mszy św. wzięli udział Ślązacy, także ci, którzy osiedlili się w Warszawie
Dodał, że Górny Śląsk i jego mieszkańcy wnieśli w wianie odrodzonej Polsce nie tylko dobra materialne, ale i duchowe: szacunek dla pracy, rzetelność, dobra materialne oraz silne poczucie przynależności do wspólnoty narodów chrześcijańskich.
Za udział w powstaniach i opowiedzenie się za Polską, mieszkańcy Górnego Śląska zapłacili wysoką cenę w czasie następnej wojny światowej i w powojennej Polsce Ludowej.
Arcybiskup Wiktor Skworc wspomniał również ofiary "Tragedii Górnośląskiej", gdy Stalin po konferencji mocarstw koalicji antyhitlerowskiej w Jałcie, w lutym 1945 roku, otrzymał zgodę USA i Wielkiej Brytanii na wykorzystanie do przymusowej pracy ludności cywilnej z terenu III Rzeszy.
- Wykonując rozkaz dyktatora z pogranicza Ziemi Górnośląskiej internowano i dostarczano do niewolniczej pracy w kopalniach Donbasu, Karagandy wykwalifikowanych górników i robotników, zaczęło się polowanie na ludzi… Los ten spotkał około 50. tysięcy mieszkańców Górnego Śląska. Wywożono mężczyzn w „wieku produkcyjnym”, robotników, a wśród nich głównie górników - bez względu na swoją świadomość narodową, pochodzenie, zawód, pozycję społeczną. Ludność Górnego Śląska stała się zdobyczą wojenną Stalina - „żywą reparacją wojenną” - przypomniał metropolita górnośląski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.