Piotr I. skazany za znieważenie prof. Chazana

Lewicowy działacz w swoim felietonie nazwał prof. m.in. "wcieleniem szatana".

Po niemal dwóch latach, 28 czerwca br., zapadł wyrok w sprawie przeciwko Piotrowi I., którą w imieniu prof. Bogdana Chazana wytoczyli prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Lewicowy działacz, w felietonie opublikowanym 11 lipca 2014 r. na portalu tygodnika „goniec.com”, znieważył prof. Bogdana Chazana nazywając go „zwyrodnialcem”, „pomyleńcem”, „człowiekiem bez sumienia”, „zła na miarę biblijną”, „wcieleniem szatana”. Atak na znanego ginekologa i ówczesnego dyrektora Szpitala Św. Rodziny w Warszawie nastąpił z uwagi na powołanie się przez niego na klauzulę sumienia i odmowę dokonania aborcji w kwietniu 2014 roku.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa orzekł, że Piotr I. jest winny zarzucanych mu czynów i na mocy artykułu 216 § 2 KK skazał go na trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 5 000 zł nawiązki na rzecz Fundacji PRO – Prawo do Życia, oraz opublikowanie treści wyroku na portalu „goniec.com”. Oskarżony musi również przeprosić prof. Chazana i pokryć koszty postępowania. Wyrok pierwszej instancji nie jest jeszcze prawomocny.

Piotr I. nie stawiał się na kolejnych rozprawach, sabotując w ten sposób pracę wymiaru sprawiedliwości. Ostatecznie doprowadzono go na rozprawę główną w asyście policji.

To kolejna skuteczna interwencja prawników Instytutu Ordo Iuris w obronie wolności sumienia i prawa do tzw. klauzuli sumienia polskich lekarzy oraz wszystkich osób stawianych w sytuacji konfliktu sumienia. W kwietniu br. również Leszek Miller przeprosił prof. Bogdana Chazana za swoje publiczne znieważające wypowiedzi pod jego adresem. Były premier opublikował przeprosiny na łamach "Rzeczpospolitej" i w serwisie Polskiej Agencji Prasowej. Stwierdził wówczas, że jego opinia na temat prof. Chazana była "krzywdząca i niezasłużona”.

Wcześniej, po przeprowadzeniu rocznego, wnikliwego postępowania, prokuratura uznała, że nie zachodzą jakiekolwiek okoliczności uzasadniające postawienie znanemu ginekologowi i obrońcy życia zarzutów karnych, czego domagano się w licznych wypowiedziach polityków i komentarzach medialnych.

Do dzisiaj, swojej pochopnej, opartej o przedwcześnie sformułowane opinie decyzji o odwołaniu prof. Bogdana Chazana ze stanowiska dyrektora Szpitala im. Św. Rodziny, nie zmieniła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prof. Chazana reprezentowali mec. Jerzy Kwaśniewski i mec. Bartosz Lewandowski.

«« | « | 1 | » | »»
 • małorolmałolat
  29.06.2016 00:06
  A cóż to takiego - sąd? Demokratycznie powołana władza ustawodawcza i wykonawcza stawia się ponad sądem, sama orzeka, czy sąd jest słuszny czy niesłuszny. Szeregowy obywatel ma być gorszy? Przecież prawi i sprawiedliwi dają przykład. Można odnieść wrażenia, że Kościół-matka nasza poucza, iż jest to dobry przykład, bo płynie od dobrych
 • md
  29.06.2016 06:53
  Poza słowami "zwyrodnialec" no i może "pomyleniec", pozostałe zwroty nie powinny być uważane za podstawę do wyroku skazującego. Czy nazwanie kogoś "człowiekiem bez sumienia" naprawdę jest uważanie za obrazę w sensie prawa karnego? A "wcielenie szatana"? Serio, rozumiem, że osoba może poczuć się urażona będąc tak nazywana, ale wyrok skazujący za takie określenie to jakaś kpina. No, chyba że artykuł jest niedokładny, bo samego wyroku nie miałem okazji czytać.
 • Godzilla
  29.06.2016 10:28
  Wszystko ok, nie rozumiem tylko dopisku, jakoby prof. Chazan został niesłusznie zwolniony z pracy. Temat wałkowany wielokrotnie. Oczywiście miał prawo powołać się na klauzulę sumienia, jednak nie miał prawa zrobić tego "odgórnie" jako dyrektor placówki w imieniu wszystkich swoich podwładnych. To nie za klauzulę sumienia został zwolniony, lecz za sposób w jaki z niej skorzystał.
 • Gość
  16.11.2016 11:05
  O ile pamiętam, to szpital miał zapłacić rodzicom 70.000 zł, nie p. Chazan? Czemu?
  A w tym wyroku płacić z własnej kieszeni ma p. Piotr.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Środa
  rano
  22°C Środa
  dzień
  23°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »