Droga Neokatechumenalna jest jedną z opatrznościowych odpowiedzi na potrzebę odkrywania bogactwa wiary w obojętnym religijnie świecie – mówił bp Tadeusz Rakoczy do przedstawicieli wspólnot neokatechumenalnych z terenów diecezji bielsko-żywiekciej i katowickiej.
Ordynariusz przewodniczył wieczorem, 17 września, uroczystej Mszy św., w której dziękowano za oficjalne zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską Statutu tej formacji chrześcijańskiej.
Hierarcha podkreślił, że dla wielu doświadczenie neokatechumenalne było drogą nawrócenia i dojrzewania w wierze. „Stało się tak poprzez ponowne odkrycie chrztu jako kulminacyjnego momentu egzystencji chrześcijańskiej; poprzez odkrycie Słowa Bożego, które dzielone w braterskiej jedności staje się światłem i przewodnikiem życia; poprzez odkrycie Kościoła, jako autentycznej wspólnoty misyjnej. Ileż ponownie odkrytego piękna i wzniosłości otrzymanego powołania chrzcielnego” – mówił biskup, zaznaczając, że Droga Neokatechumenalna „nie jest ruchem dla siebie, lecz wspiera innych w otwieraniu się na Pana Boga”.
Podczas liturgii, w której całe rodziny wspólnot neokatechumenalnych razem ze swoimi prezbiterami, dziękowały za zatwierdzenie Statutu Drogi, niektórzy katechiści przedstawili swoje świadectwa wiary.
W czwartkowym nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Kęt, Andrychowa, Chorzowa, Mysłowic, Jastrzębia, Wodzisławia, Piekar Śląskich, Katowic oraz Knurowa.
Statuty Drogi Neokatechumenalnej zostały zatwierdzone przez Papieską Radę ds. Świeckich 13 czerwca 2008 r. Droga została uznana za proces pochrzcielnej formacji chrześcijańskiej, który oddany jest w służbę pracy duszpasterskiej w diecezjach.
W Polsce Droga jest obecna od 33 lat. Działa tu około 1000 wspólnot. Funkcjonują one w 37 diecezjach i 370 parafiach. W ruch ten zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Działa około 120 wędrownych katechistów.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.