Po miesiącu postu, na zakończenie świętego miesiąca ramadanu, miliony muzułmanów w świecie arabskim rozpoczęły w niedzielę składaniem rodzinnych wizyt w odświętnych strojach trzydniowe obchody Id al-Fitr - święta końca postu.
Wyznawcy islamu wierzą, że w ciągu tych dni prorok Mahomet wyjawił tajemnice Koranu.
W świętym mieście, Mekce, muzułmanie, którzy uczestniczą w pielgrzymce mniejszej (umra), zebrali się na modlitwie, która rozpoczyna właściwe obchody święta.
Irakijczycy w Bagdadzie, podobnie jak muzułmanie w innych krajach arabskich, wypełnili od wczesnych porannych godzin meczety. W stolicy Iraku meczety otoczone były strażami i wojskiem w obawie przed zamachami terrorystycznymi.
Sunnici, podobnie jak szyici, rozpoczęli świętowanie Id al-Fitr od niedzieli, podczas gdy zwolennicy szyickiego szejka Alego al-Sistaniego ogłosili, że święto rozpoczyna się dopiero w poniedziałek.
W Kabulu prezydent Hamid Karzaj wykorzystał świąteczną okazję, aby wygłosić apel o pokój, skierowany do talibów.
"Raz jeszcze apeluję do wszystkich kierujących się gniewem afgańskich braci, aby zaniechali walk, zaniechali niszczenia własnego kraju i zabijania swych rodaków" - oświadczył Karzaj na spotkaniu z przedstawicielami mediów.
W Waszyngtonie amerykański prezydent Barack Obama złożył życzenia z okazji święta "zarówno tym, którym powodzi się lepiej, jak i dotkniętym biedą i głodem, cierpiącym wskutek konfliktów i chorób".
Obama złożył również życzenia Żydom z okazji przypadającego 19 września nowego roku hebrajskiego.
Rosyski premier Władimir Putin składał muzułmanom swego kraju życzenia z okazji święta Uraz-Bajram, jak nazywa się w języku Tatarów Id al-Fitr.
"Tradycje islamskie są nieodłączną częścią jakże bogatej spuścizny kulturalnej i duchowej naszej wielonarodowej ojczyzny" - napisał szef rosyjskiego rządu w przesłaniu do Rady Muftich Rosji.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ludność przestrzega tradycji ustawiania po modlitwie porannej w pierwszym dniu święta suto nakrytego stołu w pokoju, w którym przyjmuje się gości. W emiratach świąteczne dania to pieczone kurczaki i inne rodzaje mięsa oraz ryż.
W ostatnich dnia ramadanu, w ciągu którego od świtu do zmierzchu obowiązuje wstrzemięźliwość od jadła i wszelkich uciech cielesnych, mężczyźni i kobiety kupują sobie tradycyjnie nowe ubrania, w których odwiedzają w święta rodziny i przyjaciół.
Stroje męskie to galabija, czyli biała tunika, na którą wkłada się drugą - rozciętą z przodu w kolorze czarnym lub brązowym. Kobiety w emiratach zwykły nosić w czasie Id al-Fitr czarne galabije i lekki szal, którym przykrywają włosy. Niektóre zasłaniają twarz, z wyjątkiem oczu, czarną burką.
Kair przeżywał w ostatnich dniach prawdziwy najazd na sklepy i butiki, a wielogodzinne korki samochodowe blokowały centrum miasta.
Jednak w niedzielę kairskie ulice były niemal opustoszałe. Zwyczajowo drugi i trzeci dzień święta Egipcjanie spędzają na świeżym powietrzu, w klubach i parkach, ale największym powodzeniem cieszy się tu ogród zoologiczny.
W tym roku z okazji Id al-Fitr władze Kairu wysłały na ulice miasta 1800 nowych autobusów, aby całe rodziny z mniej zamożnych dzielnic mieszkalnych mogły udać się na wycieczki do parków i na plaże.
Przede wszystkim jednak Id al-Fitr, święto na zakończenie miesiąca postu i wstrzemięźliwości, to czas niezliczonych uroczystości i przyjęć weselnych
Zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży.
Liczbę ofiar szacuje się na 300 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn.
Po ataku poinformowano, że uderzenie było wymierzone w centra dowodzenia Hezbollahu.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.
Widoczne były także zmiany dotyczące płci używających i ich pochodzenia etnicznego.