Reklama

Powstanie centrum misyjne

Fundacja im. ks. kardynała Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" zamierza wybudować formacyjno-edukacyjne centrum misyjne i muzeum swego patrona. Placówka ma powstać w podworskim majątku w Hucie Komorowskiej (Podkarpackie), która w przeszłości należała do rodu Kozłowieckich. Budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Reklama

Jak poinformował PAP w czwartek wiceprezes fundacji, Bogdan Romaniuk, zarząd województwa podkarpackiego zdeklarował, że projekt fundacji i diecezji sandomierskiej "Modernizacja i adaptacja oficyny dworskiej w ramach zabytkowego zespołu rodziny Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej" zostanie dofinansowany kwotą 3 mln zł z funduszy UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zrekonstruowana budowla ma stać się centrum pamięci o kardynale.

Zmarły przed dwoma laty ks. Adam Kozłowiecki (1911-2007) przez 61 lat pracy w Zambii zajmował się edukacją tamtejszych dzieci i młodzieży, organizując im dostęp do oświaty i cywilizacji. Za swoją działalność misyjną został odznaczony najwyższymi odznaczeniami brytyjskimi, francuskimi, zambijskimi i polskimi.

Zgodnie z planami fundacji, w 2011 roku ma być otwarte w Hucie Komorowskiej muzeum pamiątek po kardynale oraz centrum misyjne, którego zadaniem będzie przybliżanie wiernym chrześcijańskiego posługiwania Kościoła rzymsko-katolickiego na świecie. Decyzją biskupa sandomierskiego ks. Krzysztofa Nitkiewicza, dekanat raniżowski - do którego należy Huta Komorowska - już obecnie pełni funkcję diecezjalnej stolicy "papieskich dzieł misyjnych".

Od 24 września do 4 października - w ramach "Dni ks. kard. Kozłowieckiego" - w parafiach dekanatu raniżowskiego odprawiane będą msze święte w intencji wielkiego rodaka z Huty Komorowskiej, a także odbędą się pokazy filmów i prelekcje dotyczące jego osoby, misji oraz działalności i zamierzeń fundacji "Serce bez granic". 28 września, w rocznicę śmierci hierarchy-misjonarza, w Majdanie Królewskim odbędzie się sesja naukowa "Z polskiej ziemi...".

Urodzony w Hucie Komorowskiej w 1911 roku, Adam Kozłowiecki był w czasie II wojny światowej więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Zambia stała się jego drugą ojczyzną z wyboru. Jako jezuita-misjonarz organizował w niej szkolnictwo, był administratorem wikariatu apostolskiego Lusaki i pierwszym arcybiskupem metropolitą tego miasta. Po rezygnacji ze stolicy arcybiskupiej powrócił do zwykłej pracy duszpasterskiej misji w Mpunde. W lutym 1998 roku został wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności kardynalskiej.

Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Publikował artykuły w krakowskim "Tygodniku Powszechnym", ogłaszał listy pasterskie, wydał również wspomnienia "Ucisk i utrapienie. Pamiętnik więźnia 1939-1945" (1967) oraz "Moja Afryka. Moje Chingombe" (1998). Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy misyjnej, za działalność na rzecz ludzi potrzebujących pomocy, za patriotyczną postawę rozsławiającą imię Polski na świecie".

Kardynał Kozłowiecki zmarł w 2007 roku, został pochowany w Lusace.

Huta Komorowska (gm. Majdan Królewski) była na przełomie XIX i XX wieku własnością rodziny Kozłowieckich. Należący do niej pałac został zniszczony podczas II wojny światowej. We wsi znajduje się szkoła podstawowa im. kard. Kozłowieckiego. (PAP)

mch/ hes/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama