Prawnicy katoliccy, odwołujący się w swej pracy do chrześcijańskich wartości, pielgrzymowali w sobotę na Jasną Górę. W skierowanej do nich homilii bp Józef Zawitkowski z Łowicza apelował m.in., by swoim działaniem prawnicy przywrócili ludziom wiarę w prawo i sprawiedliwość.
"Nie mogą bezbożni uczyć nas wiary, nie mogą łajdacy uczyć moralności, nie mogą przestępcy stać na straży prawa. Prawnicy, uporządkujcie to!" - wezwał biskup, wskazując na konieczność pielęgnowania wartości, utożsamianych z hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna".
"Przychodzą czasy bezbożnych rządów nad światem. Będą bezbożne konstytucje, wszechmogące będą referenda, bezbożne będą współczesne Babilony i sądy" - powiedział biskup, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
"A słuszność będą mieli ludzie zieloni na drzewach, którzy bronić będą owadów i płazów, patrząc jak giną dzieci. Czułość do zwierzątek będą posiadać w stopniu doskonałym i usprawiedliwiać będą zabójstwo nienarodzonych" - kontynuował hierarcha.
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Prawników, bp Artur Miziński z Lublina, podkreślił, że doroczne jasnogórskie spotkanie katolickich prawników służy umacnianiu ich wspólnoty w obronie - jak mówił - "wartości trwałych i niezmiennych, które wywodzą się nie tylko z ewangelii, ale i prawa naturalnego, o którym się coraz mniej mówi".
Duszpasterstwo prawników obejmuje całe środowisko prawnicze: adwokatów, radców, notariuszy i sędziów. Oprócz modlitwy uczestnicy spotkania biorą na Jasnej Górze udział w wykładach, których głównym tematem jest w tym roku problematyka in vitro.
"W tym roku tematyka konferencji jest skoncentrowana wokół kwestii godności ochrony życia ludzkiego od momentu naturalnego poczęcia. Przede wszystkim interesuje nas moment poczęcia - kwestia in vitro w kontekście obrad, które odbywają się w parlamencie" - poinformował bp Miziński, nawiązując do projektów ustaw, regulujących kwestie bioetyczne.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.