Około 20 stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia będzie w centrum Katowic zbierać pieniądze na rzecz Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. Zbiórka pieniężna to element wymiaru charytatywnego obchodzonego 11 października 2009 już po raz dziewiąty w całej Polsce Dnia Papieskiego
Tegoroczny Dzień Papieski będzie przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Wolności".
W archidiecezji katowickiej głównym punktem obchodów będzie Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia w archikatedrze Chrystusa Króla w niedzielę, 11 października br. o godz. 18.00. Po Mszy w katedrze odbędzie się koncert w wykonaniu Filharmoanii Śląskiej.
W wielu parafiach archidiecezji Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz inne ruchy i stowarzyszenia katolickie przygotują rozmaite imprezy, koncerty, spotkania, wieczornice. Na przykład w Siemianowicach Śl. Bytkowie 11 października o godz. 17.00 w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego odbedzie się koncert Lidii Pospieszalskiej z zespołem. W Rudzie Śl. Czarnym Lesie z Dniem Papieskim zbiega się początek Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Rozpocznie się 11 października Mszą o godz. 12.00 w kościele Ducha Świętego.
W centrum Katowick, na Rynku i ul. Stawowej, w sobote i niedzielę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, fundującej stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast, kwestować będą aktualni stypendyści. Będzie ich można spotkać w sobotę, 10 października od godz. 15.00 oraz w niedzielę od. godz. 9.00. Stypendysci będą również informować o celach i działaniach Fundacji. Zbiórka przeprowadzona będzie również przez wolontariuszy we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej przed kościołami.
Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.
Wymiar intelektualny
W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.
Wymiar duchowy
Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w Jego intencji. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są msze święte w Jego intencji, podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. W wielu parafiach odbywają liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją nad papieskimi tekstami. Wieczorem o określonej godzinie we wszystkich diecezjach w kraju odbywają się uroczyste Apele modlitewne w łączności z Ojcem Świętym.
Wymiar artystyczny
W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - nagrody TOTUS. Dniowi Papieskiemu towarzyszy także 30 innych dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski na Placu Zamkowym w Warszawie. Dzień Papieski wykracza też poza granice Polski. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu.
Wymiar charytatywny
Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego Dnia publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością", w której corocznie udział bierze blisko 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób, każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika" Janowi Pawłowi II.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.