Reklama

To nie jest prozelityzm ani akt agresji

Konstytucja apostolska Benedykta XVI ułatwiająca anglikanom przejście do Kościoła katolickiego nie jest aktem prozelityzmu bądź agresji względem Wspólnoty Anglikańskiej – oświadczył duchowy zwierzchnik anglikanów.

Reklama

Abp Rowan Williams napisał w tej sprawie list do biskupów w Anglii i pasterzy tego Kościoła w innych krajach. Podkreśla w nim, że decyzja Papieża nie narusza ekumenicznych relacji, lecz jest odpowiedzią na grupowe czy indywidualne prośby anglikanów, którzy zadeklarowali wolę przejścia do Kościoła katolickiego. W jego przekonaniu wspólne dziedzictwo dwustronnych dialogów teologicznych nadal pozostaje solidnym fundamentem dla współpracy. Tym, którzy pragną przejść do Kościoła katolickiego życzymy Bożej mocy i Bożego kierownictwa w rozeznawaniu – czytamy w liście arcybiskupa Canterbury. Prymas Wspólnoty Anglikańskiej ubolewa jedynie, że o zamiarach Stolicy Apostolskiej dowiedział się w ostatniej chwili i nie zdążył uprzedzić o nich innych biskupów.

Za KAI publikujemy tłumaczenie oświadczenia na język polski:

Dzisiejsza zapowiedź Konstytucji Apostolskiej stanowi odpowiedź Benedykta XVI na szereg próśb wysuwanych na przestrzeni kilku minionych lat do Stolicy Apostolskiej przez grupy anglikanów, którzy pragnę nawiązać pełną widzialną komunię z Kościołem Rzymskokatolickim i pragną oświadczyć, iż dzielą wspólną wiarę katolicką oraz akceptują posługę Piotrową, jak tego pragnął Chrystus dla swego Kościoła.

Papież Benedykt XVI w Konstytucji Apostolskiej zatwierdza strukturę kanoniczną Ordynariatów Personalnych, które pozwolą byłym anglikanom nawiązać pełną komunię z Kościołem katolickim, zachowując jednocześnie specyficzne elementy anglikańskiego dziedzictwa duchowego.

Zapowiedź owej Konstytucji Apostolskiej kończy okres niepewności tych grup, żywiących nadzieję na możliwość określenia nowych sposobów osiągnięcia jedności z Kościołem katolickim. Odpowiedź na Konstytucję Apostolską zależy teraz od tych grup, które zwracały się do Stolicy Apostolskiej.

Konstytucja Apostolska stanowi kolejne uznanie zasadniczej zgodności Kościoła katolickiego i tradycji anglikańskiej w kwestiach wiary, nauczania i duchowości. Bez dialogu podejmowanego w ciągu minionych czterdziestu lat, uznanie tego faktu nie byłoby możliwe. Nie można by też żywić nadziei na pełną widzialną jedność. W tym sensie Konstytucja Apostolska jest konsekwencją dialogu ekumenicznego między Kościołem katolickim a Wspólnotą Anglikańską.

Nieustanny dialog oficjalny między Kościołem katolickim a Wspólnotą Anglikańską stanowi bazę naszej stałej współpracy. Uzgodnienia Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej (ARCIC) oraz Międzynarodowej Anglikańsko-Rzymskokatolickiej Komisji ds. Jedności i Misji (IARCCUM) jasno ukazują drogę, którą przebędziemy wspólnie.

Jesteśmy zdecydowani, by z Bożą pomocą oraz wspomagani modlitwą kontynuować i umacniać nasze wzajemne zaangażowanie i konsultacje w tych oraz innych kwestiach. Na płaszczyźnie lokalnej, w duchu IARCCUM mamy nadzieję na budowanie więzi na podstawie wspólnych spotkań Katolickiej Konferencji Biskupów Anglii i Walii oraz Izby Biskupów Kościoła Anglii, koncentrując się na naszej wspólnej misji. Wspólne dni modlitwy i refleksji rozpoczęliśmy w Leeds w 2006 r. i kontynuowaliśmy w Lambeth w 2008. Przygotowywane są kolejne spotkania. Ta ścisła współpraca będzie trwała nadal, wraz z naszym wspólnym wzrostem w jedności i misji, świadectwie Ewangelii w naszym kraju oraz całym Kościele.

Londyn, 20 października 2009 r.

+ Vincent Gerard Nichols + Dr Rowan Williams

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama