Kwesta na wileńskich nekropoliach

Na 20 cmentarzach Wileńszczyzny 60 wolontariuszy kwestuje na rzecz odnowy najstarszej nekropolii w Wilnie - cmentarza na Rossie.

Reklama

Kwesta z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie odbywa się trzeci rok z rzędu.

"Od lat na odbudowę wileńskich pomników kwestuje się na warszawskich Powązkach, pieniądze zbierają poznaniacy, pomyśleliśmy więc, dlaczego my tutaj nie możemy zorganizować takiej kwesty" - mówi wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego Dariusz Żybort.

Zebrane w poprzednich latach pieniądze na cmentarzach Wileńszczyzny (prawie 9 tys. euro) zostały przeznaczone na renowację pomników rodziny Maninich i Anny Mikulskiej.

Jak wskazuje Żybort, "nie chodzi o to, jak dużo zbierzemy pieniędzy; najważniejsze, by utrwaliła się w nas świadomość, że dbanie o najstarszą nekropolię, naszą historię, to nasz obowiązek".

Za działalność na rzecz Starej Rossy Żybort w tym roku został uhonorowany Statuetką Biegańskiego przyznawaną przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie.

Na odnowę najstarszej wileńskiej nekropolii tradycyjnie na Powązkach w dniu Wszystkich Świętych kwestują warszawiacy wraz z przedstawicielami wileńskiego Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

We wtorek po raz 17. na ratowanie pomników na Rossie kwestują poznaniacy. Zebrane w tym roku w Poznaniu pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie grobowca Józefa Antonowicza.

Na Rossie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp trumny ze szczątkami jego matki; obok pochowani są także jego żołnierze. Tam spoczywają też: poeta Władysław Syrokomla, architekt Antoni Wiwulski, historyk i działacz polityczny Joachim Lelewel, malarze Franciszek Gucewicz i Franciszek Smuglewicz, ojciec Juliusza Słowackiego. Lista jest długa.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LITWA, PAP, ŚWIĘTO

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -4°C Sobota
  rano
  -3°C Sobota
  dzień
  -3°C Sobota
  wieczór
  -5°C Niedziela
  noc
  wiecej »

  Reklama