Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC) zakwalifikowała w czwartek jako "zbrodnie wojenne" działania syryjskiego reżimu przeciwko oblężonym dzielnicom miasta Aleppo. Jej spotkanie odbyło się na wniosek Kuwejtu.
Sekretarz tej organizacji polityczno-religijnej Yusef al Ozaimin na zwołanym w trybie pilnym spotkaniu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej obciążył społeczność międzynarodową odpowiedzialnością za sytuację w Aleppo. Zażądał "podjęcia pilnych działań w celu zaprzestania ludobójstwa wymierzonego przeciwko ludności syryjskiej". Jego wystąpienie nadała państwowa telewizja Arabii Saudyjskiej. Al Ozaimin zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o pomoc humanitarną i leki dla ludności przebywającej w strefie konfliktu, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów i postawienie przed sądem "zbrodniarzy wojennych". Ewakuacja uczestników walk z ostatnich oblężonych części miasta i stref kontrolowanych przez powstańców w zachodniej części prowincji Aleppo powinna być "dobrowolna, a nie przymusowa" - podkreślił sekretarz OIC.
Uczestnicy konferencji zaapelowali też o ustanowienie bezpiecznych korytarzy ewakuacji dla ludności cywilnej i o pomoc humanitarną dla ludności Aleppo. Kraje OIC były reprezentowane na spotkaniu w Dżuddzie przez ministrów spraw zagranicznych. Szef dyplomacji kuwejckiej Muhammad Sabah as-Salim as-Sabah nazwał kryzys syryjski "najgorszym we współczesnej historii". Podkreślił, że "nie jest możliwe jego rozwiązanie środkami militarnymi".
OIC powstała w 1969 roku i skupia kraje muzułmańskie; Dżudda jest jej siedzibą.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.