Ziemia Święta: życzenia i refleksje

„Gdy Jezus narodził się w zimnej i ubogiej grocie, stała się ona grotą miłości” – napisał w świątecznym przesłaniu wikariusz jordańskiej części łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. Franciszkański kustosz Ziemi Świętej życzył natomiast, by pokój zamieszkał w sercach wszystkich.

„Gdy Jezus narodził się w zimnej i ubogiej grocie, stała się ona grotą miłości” – napisał w świątecznym przesłaniu wikariusz jordańskiej części łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. Abp Maroun Lahham podkreślił, że w Betlejem właśnie miłość Świętej Rodziny przemieniła to nieprzyjazne miejsce. „Modlimy się, aby i nasze rodziny stawały się grotami emanującymi ciepłem, intymnością i poczuciem bezpieczeństwa, ciszą i modlitwą, gdzie każdy dzieli się miłością w bogactwie i biedzie, w zdrowiu i chorobie, przez całe życie” – podkreślił hierarcha.

„W ostatnich latach Jordania stała się gościnnym schronieniem dla ludzi pozbawionych domów i zmuszonych do przesiedlenia – przypomniał tamtejszy wikariusz patriarchalny. – Prosimy Pana, by zachował nasz drogi kraj bezpiecznym i stabilnym, w pierwszej kolejności dla jego mieszkańców, a także dla wszystkich, którzy pukają do jego drzwi w poszukiwaniu miłości i godności”.

Boże Narodzenie upłynie w Jordanii pod znakiem żałoby po atakach terrorystycznych w Al-Karak, w których zginęło 10 osób. Świętowanie w kościołach ograniczone będzie do samych Mszy. „Bożonarodzeniowe modlitwy zaniesiemy w intencji Jordanii, aby pozostała bezpieczną i stabilną ojczyzną oraz by pod panowaniem króla Abdullaha II jedność narodowa trwała i stanowiła bastion nie do zdobycia w obliczu jakichkolwiek prób naruszenia pokoju w naszym kraju, jak też jego rozwoju i stabilności” – zapowiedział abp Lahham.

***

„Jeżeli ktoś myśli, że może zastąpić Boga, to osiągnięcie pokoju staje się bardzo trudne. Kto chce zastąpić Boga, sieje nienawiść, niezgodę, wojny i przemoc” – powiedział z kolei nowy franciszkański kustosz Ziemi Świętej. W wywiadzie dla włoskiej agencji SIR o. Francesco Patton mówił o swoim półrocznym doświadczeniu w pełnieniu tej funkcji.

Kustosz zwrócił w pierwszym rzędzie uwagę na sytuację milionów uchodźców będących ofiarami konfliktów. „Modlimy się o pokój w Syrii, tym zdewastowanym kraju – mówił  o. Patton. – W Aleppo dzieci modlą się o pokój i tak samo dorośli. Mamy nadzieję, że pokój, o którym śpiewali aniołowie, stanie się na tej ziemi czymś konkretnym”.

Odnosząc się do sytuacji na całym terenie objętym posługą Kustodii Ziemi Świętej franciszkanin podkreślił, że wielu chrześcijan oczekuje tych świąt w szczególnym napięciu. Obawiają się bowiem, że na zawsze opuszczą swoje rdzenne ziemie. Z drugiej strony święta Bożego Narodzenia są dla chrześcijan różnych obrządków okazją do publicznego zamanifestowania swojej wiary. „To szansa dla naszej mniejszości religijnej, aby powiedzieć innym, że tutaj jesteśmy” – zauważył kustosz Ziemi Świętej.

Odniósł się także do kwestii izraelskiego muru, dzielącego ziemię, rodziny i społeczeństwa. Zachęcił, aby nie tylko patrzeć na mur, ale myśleć o tym, jak można go przezwyciężyć. Na nadchodzące święta o. Francesco Patton życzył, aby pokój zamieszkał w sercach wszystkich. Zwrócił się też z apelem do wielkich tego świata: „Pokój jest możliwy, jeżeli Bogu pozostawimy pierwsze miejsce”.

***

Chrześcijanie stanowią 2 proc. izraelskiego społeczeństwa. Mieszka ich w tym kraju 170 tys. Dane te pochodzą z opublikowanego tuż przed Bożym Narodzeniem raportu Centralnego Urzędu Statystycznego Izraela i obejmują okres do końca 2015 roku.

Wśród wyznawców Chrystusa 78,9 proc. stanowi ludność arabska, a reszta to cudzoziemcy, którzy wyemigrowali do tego kraju m.in. z byłych krajów Związku Radzieckiego w latach 90 ubiegłego wieku. W porównaniu z żydami (1,9) i wyznawcami islamu (2,4) wśród chrześcijan jest najniższy przyrost naturalny (1,5). Widać to także po wskaźniku starzenia poszczególnych grup religijnych. Najwięcej młodzieży poniżej 19 roku życia jest wśród muzułmanów (46,9 proc.), potem są żydzi (34,3 proc.), a na samym końcu chrześcijanie (28,2 proc.).

Raport informuje, że miastami o największej liczbie chrześcijan w Izraelu są Nazaret (22300), Hajfa (15300) i Jerozolima (12400).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
17°C Niedziela
wieczór
14°C Poniedziałek
noc
9°C Poniedziałek
rano
17°C Poniedziałek
dzień
wiecej »