Rozbudowano zarzut dla kierowcy w zw. z wypadkiem z udziałem Szydło

Prokuratura rozbudowała zarzut dla 21-letniego kierowcy, podejrzanego o nieumyślne spowodowanie wypadku z działem kolumny rządowej i premier Beaty Szydło - powiedział we wtorek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie prok. Włodzimierz Krzywicki.

Zarzut ten przedstawiono formalnie podczas wtorkowego przesłuchania, na które podejrzany stawił się z obrońcą. Dotyczył on postawionego już wcześniej przez policję nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, zagrożonego karą do 3 lat więzienia.

"Podejrzany oświadczył, iż nie przyznaje się do czynu, który się mu zarzuca. Jednocześnie podtrzymał wszystkie wyjaśnienia, które składał w trakcie przesłuchania przez funkcjonariusza policji późnym wieczorem w miniony piątek" - powiedział dziennikarzom prok. Krzywicki dodając, że Sebastian K., złożył uzupełniające i "bardzo obszerne" wyjaśnienia.

Z opisu rozbudowanego zarzutu wynikało, że kierowca fiata na dwukierunkowej jedni, wykonując manewr skrętu w lewo, nie zachował szczególnej ostrożności poprzez nienależytą obserwację jezdni z tyłu pojazdu i nie upewnił się co do możliwości bezpiecznego wykonania manewru. Nie sygnalizował także zamierzonego manewru włączeniem lewego kierunkowskazu i nie ustąpił pierwszeństwa pojazdu kierującemu pojazdem uprzywilejowanym, wykonującemu manewr omijania jego samochodu.

Ponadto wbrew przepisom wjeżdżając pomiędzy pojazdy poruszające się w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych, doprowadził do zderzenia obu pojazdów, a następnie do uderzenia przez pojazd uprzywilejowany w drzewo. W ten sposób nieumyślnie spowodował wypadek drogowy, w którym premier i funkcjonariusz BOR odnieśli obrażenia ciała na okres dłuższy niż 7 dni.

"Ustalenia, które dotychczas poczyniono w śledztwie, dały pełne podstawy do ustalenia, że status kolumny pojazdów uprzywilejowanych został zachowany w trakcie przejazdu, w związku z czym były pełne podstawy do sformułowania zarzutu" – powiedział prok. Krzywicki. Były to ustalenia na podstawie przesłuchania szeregu osób, które zeznawały o "emitowaniu sygnałów świetlnych, błyskowych i dźwiękowych" oraz nagraniach monitoringu, zabezpieczanych praktycznie na całej trasie przejazdu kolumny od momentu zjazdu z autostrady – podał Krzywicki.

Prok. Krzywicki przyznał, że w postępowaniu uzyskano też "sporadyczne" zeznania świadków, iż nie słyszeli oni sygnałów dźwiękowych kolumny. Dodał, że nie ma też zeznań osób, które naocznie widziałyby przebieg samego wypadku.

"W każdym śledztwie ustala się wszystkie istotne okoliczności zdarzenia, także w sprawach wypadków drogowych, w tym kwestie związane z ewentualnym przyczynieniem się innych osób. Śledztwo jest w fazie początkowej i nie można niczego w sposób stanowczy wykluczyć, obecnie prezentowane ustalenia wynikają z dotychczasowych ustaleń" – podkreślił prok. Krzywicki, pytany o możliwość ewentualnego przyczynienia się kierowców BOR do wypadku. Na pytanie o odczyt z "czarnych skrzynek" samochodów rządowych odpowiedział, że "jeszcze eksperci z Instytutu Ekspertyz Sądowych swoich prac badawczych nie zakończyli". "Dopiero po ich zakończeniu będzie można mówić o ustaleniach praktycznych, m.in. z jaką prędkością jechał samochód w kolumnie uprzywilejowanej i innych" - powiedział prokurator.

Podkreślił, że z dotychczasowych ustaleń wynika, że "bezpośrednim sprawcą wypadku (był) młodociany kierowca seicento". Zarazem zaznaczył, że śledztwo jest w fazie początkowej i "nie można w nim w sposób stanowczy niczego wykluczyć", a dowody nie są jeszcze kompletne. Dodał, nawiązując do pytań o odległość między samochodami w kolumnie rządowej i prezentowanych w mediach filmów, że jest ona obojętna dla śledztwa, jeżeli nie dotyczy miejsca wypadku. Wskazał także, że prokuratura nie zajmuje się "tajnymi regulacjami BOR-u", mającymi zapewnić maksymalne bezpieczeństwo osobie chronionej; badając sprawę, opiera się na prawie drogowym - podkreślił.

Do wypadku doszło w piątek w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów, w której pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku, wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i zderzył się z autem szefowej rządu, które uderzyło w drzewo. W wypadku ranni zostali też dwaj funkcjonariusze BOR - kierowca i szef ochrony premier.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  14.02.2017 15:33
  Czy "młodociany" to nie pogardliwa klasyfikacja? Ile lat trzeba mieć, żeby nie być "młodocianym"?
  To po pierwsze. a po drugie - jeszcze przed chwilą wszyscy twierdzili, że Pani Premier ma "otarcia od pasów", a teraz nagle, że "uszczerbek na zdrowiu dłuższy niż 7 dni"? Może od razu na intensywną terapię?
 • Stanisław_Miłosz
  14.02.2017 16:43
  Rozbudowano zarzut? A co na to Komisja Wenecka, czy to jest zgodne z Konstytucją? I europejskimi wartościami, oczywista oczywistość.
 • Gość
  14.02.2017 18:10
  Istotne jest to czy pierwszy samochód z kolumny miał światła błyskowe niebieskie i czerwone, czy tylko niebieskie. Jeśli tylko niebieskie, to skąd kierowca seicento miał wiedzieć, że to jest kolumna? Jeśli były tylko światła niebieskie to 100% winy można przypisać kierowcy pierwszego samochodu z kolumny. A łatwo to sprawdzić przeglądając monitoring. Dlaczego w mediach ten temat nie został poruszony?
 • Gość czwartkowy
  16.02.2017 09:29
  Jest całkiem oczywiste, że wypadek spowodował kierowca BOR, nie zachowując należytej ostrożności. Pozostaje tylko ocenić stopień jego winy i oczywiście to, czy nie zostało złamane prawo - jeśli nie było sygnału dźwiękowego. Pojazdom uprzywilejowanym zdarzają się wypadki i niestety ich kierowcy ponoszą tego konsekwencje. Mam nadzieję, że sąd rozjedzie zarzuty prokuratury i trzymam kciuki za chłopaka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  13°C Wtorek
  rano
  23°C Wtorek
  dzień
  24°C Wtorek
  wieczór
  20°C Środa
  noc
  wiecej »