"Najgorsze dopiero nadejdzie" - oceniają eksperci UNHCR, agencji ONZ ds. uchodźców, sytuację w zachodniej części Mosulu, o którą wojska irackie prowadzą od miesiąca walkę z IS. Dziesiątkowani przez islamistów cywile podejmują desperackie próby wydostania się z oblężenia.
Wielu mieszkańców obawia się podejmować próbę ucieczki z zachodniego Mosulu, gdzie w pułapce oblężenia tylko w starej części miasta znajduje się wciąż co najmniej 400 tys. ludzi. Jednak mimo ostrzału prowadzonego przez snajperów i groźby rozstrzelania, już ok. 160 tys. ludzi przedarło się na stronę opanowaną przez siły rządowe.
Mieszkańcy Mosulu podejmują całymi rodzinami próby wydostania się z oblężonej części miasta najczęściej o zmroku lub nad ranem - mówią raporty Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).
Starając się przejść niezauważeni obok stanowisk i posterunków dżihadystów, zaklejają plastrami usta niemowlętom i podają środki uspokajające lub narkotyki starszym dzieciom, aby ich płacz nie zwrócił uwagi posterunków. Dżihadyści często rozstrzeliwują zatrzymanych uchodźców. Formują też z nich żywe tarcze, za którymi chronią się przed ostrzałem, starając się zbliżyć do pozycji wojsk rządowych.
Ci spośród uchodźców, którym udaje się wyrwać z obleganej części Mosulu, docierają do ośrodków przygotowanych dla nich za linią frontu "w strasznym stanie, wygłodzeni, odwodnieni i kompletnie wyczerpani" - mówi Amy Christian, rzeczniczka Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej zajmującej się walką z głodem na świecie i pomocą dla krajów rozwijających się.
"W najgorszym stanie są dzieci. Wiele z nich przeżyło głęboki szok. Niejednokrotnie musiały być świadkami obcinania rąk i ścinania głów ludziom próbującym uciekać z miasta" - podaje IOM.
Wzrost wydatków o charakterze społecznym to efekt nieprzerwanej kampanii wyborczej.
Ośrodek Przewidywania Burz (SPC) zarejestrował 922 zgłoszenia w całym kraju.
Czy oba ugrupowania mają zachować swoją tożsamość i iść swoją drogą, czy kontynuować współpracę?
Według Marcina Warchoła w kampanii Trzaskowskiego złamano co najmniej 3 artykuły Kodeksu wyborczego.
36-minutowe przemówienie w języku angielskim zostało opublikowane na YouTube.
28 maja Namibia po raz pierwszy w historii obchodzić będzie Dzień Pamięci o Ludobójstwie.
Wydobyto szczątki co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.