Tillerson: USA utrzymają sankcje wobec Rosji

Stany Zjednoczone utrzymają sankcje wobec Rosji, wprowadzone w związku z konfliktem na Ukrainie, dopóki Moskwa nie odejdzie od działań, które są przyczyną sankcji - oświadczył w piątek w Brukseli amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson.

Reklama

"Trzy lata temu rosyjska agresja na Ukrainę zachwiała fundamentami bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Dziś wrogie działania Rosji i okupacja narażają na szwank naszą wspólną wizję Europy jako całości, która jest wolna i w której panuje pokój" - powiedział Tillerson podczas spotkania Komisji NATO-Ukraina na zakończenie posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Zapewnił o solidarności z Ukrainą, poparciu dla jej suwerenności i integralności terytorialnej, a także o wsparciu Stanów Zjednoczonych dla podejmowanych w ramach tzw. formatu normandzkiego przez Francję i Niemcy wysiłków na rzecz rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

"Będziemy rozliczać Rosję z wypełniania zobowiązań z Mińska (w sprawie zakończenia konfliktu - PAP). Stany Zjednoczone utrzymają sankcje, dopóki Moskwa diametralnie nie zmieni działań, które spowodowały nałożenie sankcji" - powiedział Tillerson.

Dodał, że eskalacja przemocy wzdłuż linii kontaktowej i powtarzające się ataki prorosyjskich separatystów na cywilna infrastrukturę stwarzają ryzyko katastrofy humanitarnej.

"Wzywamy Rosję, by wywarła wpływ na separatystów, aby zaprzestali przemocy, kampanii ataków i zastraszania wymierzonych w obserwatorów OBWE oraz aby ułatwili im dostęp, którego potrzebują do wykonania swoich zadań" - dodał Tillerson.

W przyszłym tygodniu amerykański sekretarz stanu udaje się do Moskwy. Ze względu na tę wizytę spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO zostało przyśpieszone o kilka dni.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  2°C Poniedziałek
  wieczór
  -1°C Wtorek
  noc
  -2°C Wtorek
  rano
  1°C Wtorek
  dzień
  wiecej »

  Reklama