Polska jednym z najbardziej innowacyjnych krajów w Europie

Polska jest obecnie jednym z najbardziej innowacyjnych krajów w Europie - zauważają paneliści poniedziałkowej konferencji, towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Finansowemu. Ich zdaniem, niezmiennie jesteśmy bardzo atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów.

Reklama

Zdaniem szefa warszawskiej filii CVC Capital Partners Krzysztofa Krawczyka, który rozpoczął konferencję "Atrakcyjność i ryzyko inwestycyjne Polski dla inwestorów kapitałowych", Polska jest jednym z najbardziej innowacyjnych krajów w Europie. Dodał także, że "od blisko 20 lat nie było w Polsce tak dużej fali młodych przedsiębiorców", wkraczających na rynek.

Jak zaznaczył Krawczyk, fala obecnych start-upów będzie napędzała w najbliższych latach gospodarkę, "gdy pieniądze z Unii Europejskiej przestaną płynąć do Polski". Szef warszawskiej filii CVC Capital Partners dodał, że inwestorzy patrzą na rynek w perspektywie 4-5 lat, a wtedy te raczkujące dziś firmy powinny napędzać gospodarkę.

Analityk gospodarczy Robert Gwiazdowski potwierdził, że polski potencjał gospodarczy tkwi w małych i średnich firmach, które wypracowują "około 70 proc. polskiego PKB". Przypomniał, że te firmy działają "jak mróweczki" i to one zatrudniają legalnie 75 proc. Polaków. Gwiazdowski zaznaczył, że ok. 70 proc. małych i średnich firm nie ma żadnych szans na kredytowanie działalności. Jego zdaniem, gdyby te firmy dostały pieniądze na rozwój działalności, byłyby "olbrzymim potencjałem dla polskiej gospodarki".

"Rzeczywistość w Polsce jest lepsza, niż niektórzy zakładali" - przyznał Ed Parker z agencji ratingowej Finch Ratings. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wyniki gospodarcze w Polsce poprawiają się, co też zwiększa atrakcyjność inwestycyjną Polski. Dodał, że "członkowstwo w Unii Europejskiej pozostaje fundamentem atrakcyjności" dla inwestorów.

Krawczyk dodał jednak, że firmy w Polsce muszą zmagać się z "problemem ludzkim". Zaznaczył, że problemem naszej gospodarki jest też "mała produktywność". Dodał, że aby podnieść atrakcyjność inwestycyjną gospodarki, potrzebujemy "silnego rynku kapitałowego".

Konferencja "Atrakcyjność i ryzyko inwestycyjne Polski dla inwestorów kapitałowych" towarzyszyła Europejskiemu Kongresowi Finansowemu, zorganizowanemu w Sopocie. Kongres potrwa do środy.

«« | « | 1 | » | »»
 • wues
  05.06.2017 19:42
  Chciałem napisać, że się ubawiłem, ale w sumie to wcale nie jest mi wesoło. Polska jest jednym z najmniej innowacyjnych krajów Europy. Nie przypominam sobie, żeby w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstała u nas technologia, produkt, usługa na miarę prawdziwych innowacji. Innowacji nie da się wykreować przepisami, marketingiem itp. Trzeba inwestować w edukację i nie utrudniać życia przedsiębiorcom. Założę się, że niedługo będziemy dużo słyszeć o innowacyjności, bo zdaje się, że rządzący chcą na innowacje przeznaczyć sporo funduszy. Niestety będzie to głównie innowacyjność tylko na papierze, który zagwarantuje dotacje...
 • ekonomista
  05.06.2017 23:28
  Bajki piszecie (PAP) ponieważ ostatnio w latach 2016 - 2107 inwestycje krajowe są na nnajniższym czyli najgorszym poziomie w Polsce, jedynie inwestorzy zagraniczni więcej inwestują ale to są tylko bardzo duże firmy (np. Mercedes, itd.)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  1°C Poniedziałek
  dzień
  2°C Poniedziałek
  wieczór
  -1°C Wtorek
  noc
  -2°C Wtorek
  rano
  wiecej »

  Reklama