KE chce uregulować prawnie latanie dronami na niskich pułapach

Komisja Europejska chce wprowadzenia unijnych przepisów dotyczących nisko latających dronów (na pułapie do 150 metrów), tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu. Chce też, aby w UE powstał podobny system do tego zarządzającego ruchem lotniczym dla załogowego lotnictwa.

"Drony to innowacje, nowe usługi dla obywateli, nowe modele biznesowe i ogromny potencjał wzrostu gospodarczego. UE musi odgrywać wiodącą rolę na całym świecie w opracowywaniu właściwych ram dla tego rynku, wykorzystując te korzyści dla kluczowych sektorów gospodarki" - powiedziała w piątek unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Dokument ma być wstępem do stworzenia strategii rozwoju tej gałęzi technologii i gospodarki. Według Komisji, dlatego niezbędne jest stworzenie nowych przepisów regulujących wykorzystanie nisko latających dronów.

Jego autorzy podkreślają, że system bezpieczeństwa w przypadku dronów latających na pułapie do 150 metrów musi być tak samo dobry, jak w przypadku tradycyjnego lotnictwa. Koncepcja polega na opracowaniu systemu podobnego do systemu zarządzania ruchem lotniczym dla załogowego lotnictwa. Ma powstać też zautomatyzowane system dostarczania informacji o dronach w przestrzeni powietrznej tak aby latały bezpiecznie, unikając kolizji.

Obecnie unijne przepisy obejmują tylko drony ważące powyżej 150 kg. Urządzenia lżejsze podlegają przepisom krajowym.

Dokument został opracowany w oparciu o program SESAR (Single European Sky ATM Research), który stanowi technologiczny filar Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. Jego celem jest wdrożenie nowoczesnego systemu zarządzania ruchem lotniczym, pozwalającego sprostać stale rosnącej ilości operacji lotniczych przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa. Zastosowanie nowoczesnych technologii i procedur ma pozwolić również na zredukowanie negatywnego wpływu lotnictwa na środowisko naturalne.

W lutym 2007 r. powstało tzw. wspólne przedsięwzięcie SESAR (SJU - SESAR Joint Undertaking). To partnerstwo publiczno-prywatne, którego członkami założycielami są UE i Eurocontrol. Jego zadaniem jest stworzenie systemu zarzadzania przestrzenią powietrzną nowej generacji. Wspólne przedsięwzięcie SESAR jest organem UE, posiadającym osobowość prawną i finansowanym z wkładów wnoszonych przez członków, w tym przedsiębiorstwa prywatne. SJU ma w przyszłości finansować projekty związane z wykorzystaniem dronów.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  16.06.2017 20:05
  Powstaną ośrodki kierowania lotami dronów? na wsiach mogliby się tym zająć sołtysi.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Acccwbrasil.jpg
 • Gość
  16.06.2017 22:03
  Znowu pod pozorem dobra ograniczą nam wolność. Znowu trzeba będzie mieć pozwolenie? Ściąć swojego drzewa nie wolno, a prezydent miasta sam sobie daje na wycięcie drzew pod budowę deweloperom.
 • Krzysiek
  17.06.2017 12:19
  >>Koncepcja polega na opracowaniu systemu podobnego do systemu zarządzania ruchem lotniczym dla załogowego lotnictwa.<< ZAŁOGOWEGO - chodzi o człowieka. A w regulacjach dronów o jakiego człowieka ue chodzi??? Dla samochodów w mieście jest do 50 km/h - bo chodzi bezpieczeństwo człowieka. Nie wprowadza się STAŁEGO monitorowania pojazdów, tylko ograniczenia dla nich. Co do dronów nie istnieje potrzeba stworzenia strefy w których nie mogą się poruszać - oczywiście ze względu na bezpieczeństwo człowieka??? Ci z ue zapomnieli już o człowieku - chyba.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  20°C Środa
  noc
  17°C Środa
  rano
  wiecej »