Antyglobaliści na ulicach Niemiec

Tysiące antyglobalistów protestowało w niedzielę w Hamburgu przeciwko spotkaniu na szczycie G20, 7-8 lipca. Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere zapowiedział twarde działania wobec osób prowokujących zamieszki i stosujących przemoc.

Reklama

Była to pierwsza z serii planowanych demonstracji pod hasłem "Fala protestów" przeciwko polityce handlowej i klimatycznej najbardziej uprzemysłowionych krajów świata.

Po wiecu przed ratuszem w centrum Hamburga uczestnicy demonstracji przeszli przez miasto. Część uczestników wykorzystała do protestu łodzie i tratwy, które płynęły po znajdującym się w Hamburgu jeziorze Binnenalster. W hamburskim porcie demonstrowali działacze organizacji Greenpeace. Według policji nie doszło do incydentów.

Uczestnicy nieśli transparenty z napisami "Planet Earth first" ("Planeta Ziemia przede wszystkim"), "Stop dla węgla", "Walka z biedą" i "Idźcie do diabła". Policja szacuje liczbę demonstrantów na 8 tys., według organizatorów było ich dwa razy więcej. Wcześniej zapowiadano udział kilkudziesięciu tysięcy osób.

Niedzielną demonstrację zorganizowały organizacje ochrony środowiska i praw człowieka, stowarzyszenia rolników, związki zawodowe i organizacje kościelne.

Do końca przyszłego tygodnia w ramach "Fali protestów" ma odbyć się 30 demonstracji. Dwudniowy szczyt G20, w którym wezmą udział m.in. prezydenci USA i Rosji Donald Trump i Władimir Putin, rozpoczyna się w najbliższy piątek.

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere zapowiedział zero tolerancji dla osób prowokujących zamieszki i stosujących przemoc. Jego zdaniem w Hamburgu podczas szczytu będzie przebywać ok. 8 tys. niemieckich i zagranicznych ekstremistów. "Przemoc, niezależnie od tego, kto po nią sięgnie, będzie likwidowana w zarodku" - powiedział minister w wywiadzie dla niedzielnego wydania gazety "Bild".

Federalny Urząd Kryminalny BKA obawia się aktów sabotażu i podpaleń obiektów infrastruktury przez lewicowych ekstremistów. Burmistrz Hamburga Olaf Scholz zapewnił, że władze miasta są w stanie zagwarantować uczestnikom pełne bezpieczeństwo.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -1°C Środa
  noc
  -2°C Środa
  rano
  -1°C Środa
  dzień
  0°C Środa
  wieczór
  wiecej »

  Reklama