Reklama

Poznań: "Obudzić w sobie pragnienie Boga"

Rozważanie na temat "Obudzić w sobie pragnienie Boga" były zwieńczeniem środowej popołudniowej wspólnej modlitwy uczestników organizowanego w Poznaniu 32. Europejskiego Spotkania Młodych.

Reklama

Kilka tysięcy młodych ludzi zgromadziło się w dwóch halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Rozważania na temat "Listu z Chin" przeora zakonu Taize brata Aloisa wygłosił brat Matthew.

W swoim wystąpieniu brat Matthew odwołał się do Ewangelii, mówiącej o tym, jak spragniony Chrystus poprosił Samarytankę o wodę.

"Pragnienie Boga - to sformułowanie przyciąga naszą uwagę, bo każdy chciałby jej doświadczyć. Czyż nie zdarza się czas, że jesteśmy zmęczeni, że kłębią się nam myśli, wtedy potrzebujemy Boga. W czytaniu o Samarytance, która spotyka zmęczonego Jezusa i który poprzez swoją prośbę o wodę ukazuje w pełni swoje człowieczeństwo. Jezus jest dla nas źródłem prawdy. I jak w Liście z Chin pisze brat Alois, nawet jak jesteśmy zmęczeni - działa w nas Duch Święty, który pomaga nam odzyskać pragnienie Boga" - rozważał podczas modlitwy brat Matthew.

Każdego dnia młodzi ludzie spotykają się na dwóch wspólnych modlitwach, rozważania braci z Taize poprzedzają pieśni śpiewane w wielu językach i czytanie Ewangelii. Wspólna modlitwa trwa godzinę, ważnym jej elementem jest kilkuminutowa modlitwa w milczeniu, będąca uzupełnieniem medytacyjnego charakteru całego spotkania.

Wcześniej pielgrzymi modlili się wspólnie w poznańskich parafiach, chętni mogli spotkać się w małych grupach parafialnych, które dyskutowały na temat "Listu z Chin" brata Aloisa.

Pozostali zwiedzali miasto na własną rękę lub w zorganizowanych grupach. Odwiedzali m.in. Muzeum Archidiecezji Poznańskiej.

W drugiej wieczornej wspólnej modlitwie mają wziąć udział hierarchowie kościelni. Obecność zapowiedzieli m.in. kardynałowie Józef Glemp, Zenon Grocholewski, Stanisław Dziwisz oraz prymas abp Henryk Muszyński.

W Europejskim Spotkaniu Młodych bierze udział ok. 30 tys. osób. Poza Polakami do Poznania przyjechała grupa ok. 1500 Ukraińców, ok. 1300 Francuzów, po 1 tys. pielgrzymów z Niemiec i Włoch, a także pielgrzymi z Białorusi, Portugalii, Rosji, Chorwacji oraz z Afryki, Azji i Ameryk. W ubiegłorocznym, brukselskim spotkaniu młodych wzięło udział 40 tys. osób, w tym ponad 9 tys. Polaków. Europejskie Spotkania Młodych zainicjował w 1980 roku założyciel wspólnoty z Taize, zamordowany w 2005 roku brat Roger, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej. Doroczne spotkania odbywają się na przełomie roku w różnych krajach europejskich. Polska gościła młodych ludzi dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama