Dialog chrześcijańsko-żydowski służy wspólnemu świadectwu – kard. Kasper przed papieską wizytą w synagodze
Dialog katolicko-żydowski nabiera nowego charakteru. Ma być odtąd nastawiony już nie tyle na omawianie faktów przeszłości i dzielących nas różnic, co na współpracę i wspólne świadectwo w oparciu o to, co nas łączy. Zwrócił na to uwagę odpowiedzialny w Watykanie za relacje z żydami kard. Walter Kasper. Spotkał się on 13 stycznia z dziennikarzami w związku z niedzielną (17 stycznia) wizytą Benedykta XVI w synagodze.
„Mam nadzieję, że papieska wizyta w rzymskiej synagodze będzie znakiem postępującego dialogu – powiedział niemiecki purpurat. – Nie będzie mówić się wiele o tym, co różni. Wszyscy wiedzą, jakie są podstawowe różnice między judaizmem a chrześcijaństwem i że są również konkretne problemy. Zamierza się mówić o tym, co wspólne, i jest tego dużo. Mamy wspólną wiarę w jedynego Boga, a to w zsekularyzowanym świecie jest ważne: dawać świadectwo o jedynym Bogu, o święceniu zgodnie z Dekalogiem Jego imienia i respektowaniu szabatu, co znaczy mieć czas przeznaczony dla Boga. To nie jest czymś zwyczajnym w naszym zsekularyzowanym społeczeństwie. Możemy dawać wspólne świadectwo także o innych przykazaniach: ochronie życia, rodziny, sprawiedliwości społecznej, pokoju. Takie jest nowe ukierunkowanie naszych relacji. W pierwszym okresie mówiło się dużo o przeszłości, także o Shoah. Potem przeszliśmy do aktualnych problemów współczesnego społeczeństwa, zastanawiając się, co możemy zrobić razem na tej wspólnej podstawie”.
Papieska wizyta w synagodze przypadnie w dniu, poświęconym we Włoszech – podobnie jak w Polsce i niektórych innych krajach – dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu. Jego włoskie obchody skupiają się już od kilku lat na Dekalogu. Tegoroczny temat to przykazanie: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić” (Wj 20,8).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.