43. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W poniedziałek rozpoczął się 43. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem przewodnim są słowa z Ewangelii św. Łukasza: "Wy jesteście tego świadkami". Centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w niedzielę 25 stycznia w kościele metodystycznym w Warszawie.

Zaproponowany w 1908 roku przez ks. Paula Wattsona Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest obchodzony zawsze w styczniu, między dniem niegdyś wspominającym św. Piotra - 18 stycznia a dniem upamiętniającym św. Pawła - 25 stycznia, tj. dwóch głównych apostołów, którzy charakteryzują dwa prądy chrześcijaństwa: katolicyzm i ewangelizm.

Organizatorem Tygodnia jest Rada Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i Polska Rada Ekumeniczna (PRE), które wspólnie przygotowały teksty nabożeństw na poszczególne dni tygodnia oraz materiały pomocnicze, mające pomóc głębiej przeżyć czas modlitw o jedność.

"Jesteśmy przekonani o tym, że rozpoczęte trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa stworzy możliwości przezwyciężenia podziałów, by Ewangelia mogła być jeszcze skuteczniej zwiastowana i urzeczywistniana w życiu jednostek i całego Kościoła w naszym kraju" - podkreślają przedstawiciele PRE i Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając do udziału duchownych i wiernych w nabożeństwach oraz "zbratania serc uczestników ekumenicznych modłów z różnych Kościołów chrześcijańskich".

W poszczególnych dniach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będą rozważane fragmenty Ewangelii św. Łuksza, nawiązujące do hasła: "Wy jesteście tego świadkami", a także podejmowane będą kwestie stosunku chrześcijan do starych i nowych podziałów, wojny i przemocy, niesprawiedliwości ekonomicznej i biedy, kryzysu ekologicznego oraz dyskryminacji i uprzedzeń społecznych, chorób i cierpienia czy pluralizmu religijnego.

Jak wyjaśnia prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego, punktem wyjścia do działań ekumenicznych "powinna być akceptacja innego takim, jakim on jest, a nie w pierwszym rzędzie uzgodnienie stanowisk, np. w kwestiach dogmatycznych".

Ks. Marian Niemiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego przestrzega przed zwątpieniem w moc modlitwy o jedność chrześcijan. "To byłaby katastrofa nie tylko dla ruchu ekumenicznego, ale dla całego chrześcijaństwa, dla każdego z Kościołów" - podkreśla.

Po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 26 stycznia - odbędą się w Warszawie ogólnopolskie obchody IX Dnia Islamu.

Polska Rada Ekumeniczna (PRE) swymi korzeniami sięga czasów II wojny światowej. Formalnie została zarejestrowana w 1946 r., tj. jeszcze przed oficjalnym powstaniem Światowej Rady Kościołów. W jej skład wchodzą Kościoły: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i Kościół Chrześcijan Baptystów w RP.

Rada ds. Ekumenizmu istnieje przy Konferencji Episkopatu Polski od 1966 r. (wcześniej jako komisja). W 1974 r. powołano Komisję Mieszaną Kościoła Rzymskokatolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej; obecnie jest to Zespół ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną. Obu gremiom przewodniczy bp Tadeusz Pikus, sufragan archidiecezji warszawskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
6°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »