„Świadectwa ludzi żyjących po transplantacji czasami więcej mogą zrobić niż wiele wykładów naukowych na ten temat” – uważa ks. Piotr Sadkiewicz. Proboszcz znany z propagowania transplantacji, weźmie udział w spotkaniu Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” z okazji Dnia Transplantacji.
W czasie spotkania 26 stycznia w Zamku Ujazdowskim w Warszawie nastąpi premiera niezwykłego filmu o przeszczepach. Film opowiada historię czterech osób, których życie po przeszczepie całkowicie się odmieniło.
Bohaterem filmu jest m.in. 60-letni Henryk, który po przeszczepie nerki osiąga sukcesy na olimpiadach dla osób po transplantacji. Pozostali bohaterowi, mający za sobą przeszczepy serca, wątroby czy szpiku kostnego również „rodzą się na nowo”.
„Oni chcą powiedzieć, że życie po przeszczepie jest nie tylko możliwe, ale że jest ono nawet piękniejsze niż przed zabiegiem. Oni wiedzą, że otrzymali kolejną szansę życia. I oto teraz nagle dostrzegają wiele rzeczy, których dotąd nie wiedzieli. Dostrzegają człowieka. Inaczej podchodzą do kłótni małżeńskich, do swoich dzieci, inaczej patrzą na wiele spraw i problemów” – mówi kapłan.
Scenariusz do filmu napisała Joanna Kotwicka, a dokument wyreżyserował Paweł Turczynowicz.
Zdaniem ks. Sadkiewicza, film pokazuje, że przeszczep „to jest cud, który dokonuje się przez Boga, który wykorzystuje ludzkie możliwość i technikę”.
Dzień Transplantacji obchodzony w Polsce jest od 2003 roku. Data upamiętnia pierwszy pomyślny przeszczep nerki w Polsce.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.