Watykan: Żandarmeria znacznie starsza, niż sądzono

Obchodząca niedawno uroczystość swojego patrona – św. Michała Archanioła – a w 2016 r. dwustulecie istnienia, żandarmeria watykańska przedstawia dokumenty, świadczące o tym, że jej początki sięgają czasów Edyktu mediolańskiego.

Reklama

Ogłosili go wspólnie cesarz zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyn Wielki oraz cesarza wschodniej części Licyniusz w 313 roku, ustanawiającego swobodę religijną w całym cesarstwie. Wkrótce cesarz Konstantyn wyznaczał papieżowi Milcjadesowi, a potem jego następcy Sylwestrowi I straż przyboczną złożoną z uzbrojonych mężczyzn. Oddział ten widoczny jest także na przechowywanej w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie miniaturze przedstawiającej papieża Bonifacego VIII ogłaszającego w 1300 roku pierwszy w historii Kościoła jubileusz. Na dokumenty te powołuje się wydana właśnie publikacja zatytułowana „Żandarmeria watykańska. Od początków do naszych czasów” autorstwa Sandro Barbagallo i Cesare Catanantiego (wyd. San Paolo, Cinisello Balsamo, 2017, stron 272, € 25. dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie w całości na działalność dobroczynną żandarmerii). Data 14 lipca 1816 roku byłaby w ich świetle datą ponownego ustanowienia tego korpusu, który faktycznie byłby starszy i to znacznie od samej Gwardii Szwajcarskiej (założonej w 1506 roku).

Żandarmeria watykańska jest odpowiednikiem policji i ma zapewniać na terenie Państwa Watykańskiego bezpieczeństwo oraz prewencję. Towarzyszy Ojcu Świętemu w jego podróżach po Włoszech i za granicę. Do jej zadań należą także działania z zakresu kryminalistyki. Zatrudnia około 130 obywateli włoskich. W jej obrębie są obecnie m. in. Grupa Szybkiej Interwencji (Gruppo Intervento Rapido) oraz Jednostka Antysabotażową (Unità Antisabotaggio). Współpracuje z Interpolem oraz organami bezpieczeństwa państwa włoskiego. 

Od kandydatów do tej jednostki wymaga się aby byli praktykującymi katolikami, w wieku od 21-24 lat, 178 cm. wzrostu i mieli ukończoną co najmniej szkołę średnią.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • Stanisław_Miłosz
  20.10.2017 23:01
  Ja myślę, że korzenie watykańskiej żandarmerii są jeszcze starsze niż w artykule podano, że można za nie uznać już legionistów rzymskich (lub pośledniejszej formacji podległej bezpośrednio prokuratorowi Piłatowi) - wpierw zapewniających Jezusowi bezpieczeństwo przed podjudzonym przez żydowską kapłańską starszyznę (p. Lepiej by zginął jeden sprawiedliwy, niż cały - judejski - naród) żydowskim motłochem podczas prowadzania od Annasza do Kajfasza, potem zapewniających porządek podczas egzekucji na krzyżu, a w końcu pilnujących grobu. Rzymskich, gdyż w tym czasie, dzielnicowi królikowie, następcy Heroda Wielkiego, a tym bardziej kasta kapłańska, już nie mogli mieć własnych sił zbrojnych innych niż uzbrojone w kije straże przyboczne lub świątynne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  2°C Sobota
  dzień
  2°C Sobota
  wieczór
  0°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  wiecej »

  Reklama