Franciszek ostrzega. Ważne słowa papieża w kontekście "Amoris laetitia"

Przed błędnym rozumieniem sumienia i jego prymatu przestrzegł Papież uczestników sympozjum na temat adhortacji "Amoris laetitia". Zorganizował je włoski episkopat pod hasłem: „Ewangelia miłości między sumieniem i normą”. Franciszek wystosował do jej uczestników wideoprzesłanie.

Reklama

Zauważa w nim, że współczesnemu światu grozi pomylenie prymatu sumienia z absolutną autonomią jednostki względem relacji, w których ona żyje. Zagrożenie to wynika z egocentrycznej mentalności współczesnego człowieka. Można wręcz mówić o swoistej egolatrii, kulcie własnego „ja”, któremu wszystko składa się w ofierze, w tym najważniejsze uczucia. W ten sposób kształtuje się człowiek zapatrzony w siebie, nie potrafiący dostrzec innych. Konsekwencje takiej postawy są bardzo poważne. Wpływają one również na otoczenie, powodują jego „skażenie”. Niszczeje duch, w sercach i umysłach pojawia się zamęt, rodzą się złudne wyobrażenia – mówił Papież.

„Romano Guardini w jednym ze swych tekstów na temat sumienia, wskazywał drogę poszukiwania dobra. «Z tego więzienia we mnie samym – pisał – wyzwalam się tylko wtedy, gdy znajduję jakiś punkt, który nie jest moim ja, coś ponad mną, coś pewnego i działającego w moim wnętrzu. I tak dochodzimy do istoty. (...) czyli do rzeczywistości religijnej. To coś (...) jest żywe. (...) To pełnia wielkości Boga żywego». We wnętrzu każdego człowieka jest miejsce, w którym Tajemnica się objawia i oświeca osobę, czyniąc ją podmiotem dziejów. Sumienie – przypomina Sobór Watykański II – «jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem, którego głos w jego wnętrzu rozbrzmiewa». Człowiek ma czuwać, by w tym swoistym tabernakulum nie brakowało łaski Bożej, która oświeca i umacnia miłość małżeńską i misję rodziców” – powiedział Franciszek.

Papież podkreślił, że małżonkowie i rodzice nie mogą być pozostawieni samym sobie. Trzeba im towarzyszyć w zadaniu zastosowania Ewangelii do konkretnych realiów ich życia. Franciszek zastrzegł jednak, że duszpasterze mają formować sumienia wiernych, a nie je zastępować.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • sp
  11.11.2017 22:12
  "Franciszek zastrzegł jednak, że duszpasterze mają formować sumienia wiernych, a nie je zastępować." - to zdanie jest nadal, niestety, nieprecyzyjne. Dobrze za to sprecyzował temat kard. Mueller ostatnio i tego będę się trzymał.
 • tomak
  11.11.2017 22:17
  Franciszek stwierdził, że "duszpasterze mają formować sumienia wiernych, a nie je zastępować." Słusznie. Ale według jakich wskazań mają oni formować te sumienia? Czy według tych niejasnych i dwuznacznych z "Amoris laetitia" czy jakichś innych? Ale jeśli jakichś innych, to łatwo im będzie zarzucić, że są nieposłuszni wobec papieża i suspendować. Co więc mają zrobić duszpasterze? Dlaczego papież przerzuca ciężar odpowiedzialności na duszpasterzy nic im nie dając w zamian? Na czym polega ta gra?
 • Gość Marek
  12.11.2017 21:44
  Cytat, AL 303: Sumienie może jednak uznać nie tylko to, że dana sytuacja nie odpowiada obiektywnie ogólnym postanowieniom Ewangelii. Może także szczerze i uczciwie uznać to, co w danej chwili jest
  odpowiedzią wielkoduszną, jaką można dać Bogu i odkryć z jakąś pewnością moralną, że jest
  to dar, jakiego wymaga sam Bóg pośród konkretnej złożoności ograniczeń, chociaż nie jest to
  jeszcze w pełni obiektywny ideał.

  Czy mamy więc jakąś próbę sprostowania?
 • teresa 39 lat małzeństwa
  16.11.2017 00:21
  Cóż to za koszmarny chaos się zrobił z tą Amoris Laetitia, jak w tym kontekście wychowywać młodych - do małzeństwa, czy do bez-małżeństwa, na co to wszystko Papież zrobił?, czy już nie ma szóstego przykazania? no koszmar.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  7°C Sobota
  rano
  10°C Sobota
  dzień
  11°C Sobota
  wieczór
  9°C Niedziela
  noc
  wiecej »

  Reklama