750 tys. ludzi na ulicach Barcelony

Barcelońska policja poinformowała, że w sobotniej demonstracji, która odbyła się w stolicy Katalonii, wzięło udział 750 tys. ludzi. Domagali się oni zwolnienia z aresztu proniepodległościowych katalońskich polityków.

Reklama

Manifestacja trwała około dwóch godzin, a jej głównym hasłem było: "Wolność dla więźniów politycznych". Wielu protestujących miało ze sobą flagę symbolizującą niepodległość regionu, na której widnieje biała gwiazda w granatowym trójkącie, na tle żółto-czerwonej flagi Katalonii.

Na koniec marszu członkowie rodzin aresztowanych separatystów odczytali wiadomości od swoich bliskich.

27 października kataloński parlament ogłosił niepodległość, która jednak została unieważniona przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny. W reakcji rząd centralny m.in. odwołał rząd regionalny Carlesa Puigdemonta i zdymisjonował ponad 130 wysokich rangą urzędników.

Na 21 grudnia zaplanowano w Katalonii wybory do władz regionu. Agencja AFP ocenia, że sobotnia demonstracja miała być testem dla ruchów proniepodległościowych przed tym głosowaniem.

Według najnowszych sondaży 7,5-milionowa Katalonia jest bardzo podzielona, jeśli chodzi o to, czy region powinien pozostać w Hiszpanii, czy dokonać secesji.

W sobotę burmistrz Barcelony Ada Colau, zanim wzięła udział w manifestacji, oświadczyła: "Chcemy, by osadzeni zostali uwolnieni, ale chcemy również, by nieodpowiedzialny rząd (Puigdemonta - PAP), który doprowadził kraj do katastrofy, przyjął na siebie odpowiedzialność i przyznał się do błędów".

Colau nie jest zwolenniczką niepodległości, ale opowiada się za przeprowadzeniem referendum w sprawie przyszłości regionu, które by ostatecznie rozwiązało tę kwestię. Jej zdaniem katalońskie władze "doprowadziły do napięć" w Katalonii i "jednostronnie proklamowały niepodległość, której nie chciała większość".

Colau - która prowadzi kampanię przed nadchodzącymi wyborami w Katalonii - zarzuciła Puigdemontowi, że udał się do Belgii, pozostawiając Katalonię "samą wobec niepewności". "Ogłosili niepodległość, a potem zniknęli" - dodała.

Premier Puigdemont i czterech jego ministrów przebywają obecnie w Belgii i są na wolności; hiszpański wymiar sprawiedliwości wystosował wobec nich Europejski Nakaz Aresztowania. W Belgii czekają na decyzję sądu w sprawie ich ewentualnej ekstradycji do Hiszpanii.

Jednocześnie w areszcie przebywa ośmiu członków zdymisjonowanego rządu Katalonii, w tym b. wicepremier Oriol Junqueras, oraz dwóch popierających secesję działaczy. Ich uwolnienia domagali się demonstrujący w sobotę Katalończycy. Politycy ci objęci są postępowaniem w sprawie zorganizowania referendum z 1 października i ogłoszenia niepodległości regionu. Zarzuca się im m.in. nieposłuszeństwo wobec władz państwowych Hiszpanii.

«« | « | 1 | » | »»
 • JAWA25
  12.11.2017 13:13
  co nam do tego?
 • UE
  13.11.2017 11:03
  Współczuję tym ludziom. Nie jestem za podziałem państw na mniejsze, ale z drugiej strony cieszę się z sytuacji w Hiszpanii, bo to pokazuje ogromną obłudę urzędników UE. W Hiszpanii rząd jawnie walczy z demokracją, zamyka w więzieniach niewygodnych polityków i nic. W Polsce walczy się z kornikiem i pomaga się obywatelom a nie zachodnim koncernom i jest wrzask na całą Europę...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -3°C Niedziela
  dzień
  -2°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  -5°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »

  Reklama