"60 tysięcy faszystów w Warszawie" - będzie kara za te słowa?

Europosłowie Zdzisław Krasnodębski (PiS) i Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) napisali list do szefa PE Antonio Tajaniego ws. wypowiedzi szefa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy Guya Verhofstadta. Chodzi o jego słowa nt. Marszu Niepodległości podczas środowej debaty w PE.

W środę w PE eurodeputowani reprezentujący większość frakcji wzywali polskie władze do respektowania wartości UE. Verhofstadt zwrócił się podczas debaty do KE, aby uruchomiła art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Nawiązał też do Marszu Niepodległości. Jak mówił, na ulice Warszawy wyszły tysiące "faszystów, neonazistów, białych suprematystów". Wskazywał, że marsz ten "miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau", i mówił, że "to nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie".

Dwaj europosłowie piszą w liście do Tajaniego, że "zważywszy niedopuszczalną wypowiedź Pana Guy Verhofstadta, który podczas posiedzenia 15 listopada określił dziesiątki tysięcy uczestników Marszu Niepodległości 11 listopada w Warszawie neonazistami, prosimy o pociągnięcie go do odpowiedzialności zgodnie z Regulaminem Parlamentu Europejskiego".

Wskazują, że używanie tego rodzaju określeń, "niedopuszczalnych w stosunku do oponentów politycznych", jest w przypadku Verhofstadta powtarzającą się praktyką. "Zwracaliśmy już uwagę na analogiczną sytuację, kiedy poseł Verhofstadt zaatakował w podobny sposób rząd Węgier" - podkreślają w liście.

Akcentują też, że "prezydent Rzeczpospolitej Polskiej oraz organizatorzy marszu potępili tych kilka transparentów i godnych potępienia haseł, które pojawiły się w trakcie marszu". "Utożsamianie dziesiątków tysięcy uczestników z marginalnymi incydentami jest nieuczciwe i stanowi naruszenie praw podstawowych tych osób. Jest to akt równie bezsensowny jak utożsamianie całego Parlamentu Europejskiego z wystawą wzywającą do powrotu Lenina, zorganizowaną przez skrajnie lewicowych europosłów z Portugalii w Brukseli" - wskazują.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  17.11.2017 16:38
  >> "Utożsamianie dziesiątków tysięcy uczestników z marginalnymi incydentami jest nieuczciwe<<
  W 1933 roku Hitler był DEMOKRATYCZNIE wybranym przedstawicielem Niemiec.
  Niemcy wtedy mieli WOLNOŚĆ głosowania na kogoś innego.
  WYBRALI demokratycznie Hitlera.
  Protestujący przeciwko Hitlerowi stanowili MARGINES społeczeństwa.
  Auschwitz-Birkenau - jest owocem DEMOKRATYCZNEGO wyboru narodu Niemieckiego.
 • MarcinB-om
  18.11.2017 08:28
  W sumie nie rozumiem tego oburzenia. Przecież nie od dziś wiadomo że ci ludzie tak myślą. Ile lat temu to było, dwa?, kiedy w TVN dziennikarz pyta reportera TVN czy na Marszu Niepodległości padają jakieś niebezpieczne hasła, i odpowiedź reportera, "Tak, na przykład Bóg,honor,ojczyzna". I to mnie nie martwi że ci ludzie bredzą jak Verhofstadt, powodem do zmartwienia byłby fakt gdyby ludzie w te brednie wierzyli. Widać po sondażach, frekwencji na Marszu, czy frekwencji w Kościołach że nie wierzą. Ja się w sumie nawet w jakiś sposób cieszę że oni to mówią, bo to przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, ludzie coraz mniejszym zaufaniem darzą UE czy PO.
 • jakiś Gość
  20.11.2017 18:54
  http://newsweb.pl/2017/11/16/koniec-z-obrazaniem-polakow-verhofstadt-stanie-przed-sadem-zobacz-wiecej/
 • JAWA25
  26.11.2017 15:38
  petycja w sprawie odebrania immunitetu Guy Verhofstadt'owi https://www.change.org/p/remove-parliamentary-immunity-of-guy-verhofstadt-member-of-european-parliament-zabra%C4%87-immunitet-guyowi-verhofstadtowi
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  22°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »