W Granadzie odbył się międzynarodowy kongres „Chrześcijaństwo, islam i współczesność”. W jego obradach wziął udział kard. Jean Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, oraz przedstawiciele świata islamu m. in. z Tunezji i Maroka.
Jak wyjaśnili organizatorzy, celem kongresu było przeanalizowanie postawy islamu i chrześcijaństwa w obecnym świecie oraz sformułowanie pytań, które chrześcijanie chcieliby postawić muzułmanom, a muzułmanie chrześcijanom, przy zachowaniu klimatu wolności, uczciwości i wzajemnego szacunku. „Wiele osób ze świata nauki i kultury podkreśla, że pokój na świecie nie jest możliwy bez wspólnego wysiłku religii. To zaś wymaga dialogu, który w przypadku chrześcijan i muzułmanów nie jest łatwy z racji ran, jakie powstały w przeszłości”.
Obecny terroryzm islamski nie znajduje usprawiedliwienia w Koranie – powiedział kard. Jean Louis Tauran w konferencji „Czy powinniśmy bać się islamu?”. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego uznał, że muzułmanie są „Bożymi stworzeniami o szlachetnych aspiracjach”. Starają się, podobnie jak chrześcijanie, stworzyć „braterską rodzinę, w której wszyscy pomagają sobie we wzajemnym wzrastaniu”. Dialog religijny wymaga przede wszystkim, aby „posiadać dobrze określony własny profil duchowy, ponieważ nie można dialogować w oparciu o dwuznaczność”. Choć katolicyzm i islam mają wiele wspólnych wartości, to jednak różnice religijne „są bardzo duże” – podkreślił watykański dostojnik. Także „drogi dojścia do Boga są bardzo różne”, dlatego potrzebny jest głęboki duch dialogu, który stara się dostrzec w drugim „nie wroga”, ale kogoś, kto „kroczy w kierunku prawdy” – podkreślił kard. Jean Louis Tauran.
Kongres w Granadzie został zorganizowany przez Andaluzyjską Katedrę ds. Dialogu między Religiami (CADIR).
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.