Coraz goręcej w Syrii

Państwowa telewizja syryjska pokazała we wtorek konwój prorządowych bojowników, wjeżdżający do kontrolowanego przez Kurdów regionu Afrin, by pomóc w odparciu tureckiej ofensywy. Syryjska TV informuje, że artyleria turecka ostrzeliwuje tamten obszar.

Reklama

Bojownicy machali bronią i syryjskimi flagami, przejeżdżając przez punkt kontrolny, na którym widać emblemat kurdyjskich sił bezpieczeństwa. W syryjskiej telewizji widać było ok. 20 wozów bojowych uzbrojonych w karabiny maszynowe. Pojazdy te wjeżdżały do Afrinu z pobliskiej wsi Nubul. Następnie TV poinformowała o ostrzale artylerii tureckiej i ucieczce dziennikarzy z tamtego miejsca.

Wcześniej we wtorek prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że dzięki rozmowom z prezydentem Rosji Władimirem Putinem udało się powstrzymać wkroczenie syryjskich sił prorządowych do regionu Afrin przy granicy syryjsko-tureckiej.

Leżący w prowincji Aleppo region Afrin kontrolowany jest przez kurdyjską milicję pod nazwą Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG). Ankara uważa tę milicję za organizację terrorystyczną, natomiast USA wspierają ją w ramach walk z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS).

Zbrojna ofensywa turecka przeciwko YPG w Afrinie rozpoczęła się 20 stycznia. Ankara obawia się, że Kurdowie skonsolidują tereny odbite tam z rąk bojowników IS. Władze Turcji argumentują, że operacja, której nadano kryptonim "Gałązka oliwna", ma na celu ochronę granic Turcji, "zneutralizowanie" kurdyjskich bojowników w Afrinie i uwolnienie tamtejszej ludności od "ucisku i opresji". YPG odpierają zarzuty o terroryzm i oskarżają Turcję o ataki na cywilów.

Przed rozpoczęciem tureckiej operacji w Afrinie wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajsal Mekdad ostrzegał, że zostanie ona uznana za "akt agresji" i "pogwałcenie prawa międzynarodowego".

W 2012 roku, po wycofaniu się sił rządowych z tych terenów, Afrin stał się pierwszym kurdyjskim regionem w Syrii, który wyrwał się spod kontroli reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

«« | « | 1 | » | »»
 • ponury
  20.02.2018 17:24
  wojna o kontrolę nad olbrzymimi złożami ropy naftowej...a ludzie się nie liczą...
 • robak
  20.02.2018 17:30
  do kurdów uciekali chrześcijanie z syrii - kurdowie są niszczeni przez turków , ale z turkami współpracuje usa no i niemcy . husjan też walczył z kurdami , wtedy walka z kurdami była be - dlatego pod pretekstem obrony turków zabito husajna . wojna w syrii dawno by już była zakończona - niestety ale te słynne korytarze humanitarne toz to nic innego było ( idalej jest ) dostarc zanie broni dla tych ktorzy przedtrzymują ludnośc cywilną . i tak rebalia trwa i trwać będzie . może dodać by jeszcze że gro chreścijan służy w wojsku syryjskim . konfilkt to dobra rzecz dla tych co handlują bronią ( super zbyt ) i dla tych co nowe rodzaje broni chcą wypróbować . pozdrawiam
 • maryja!
  21.02.2018 14:59
  Najwięksi eksporterzy ropy to Rosja, KAS i USA, główni importerzy - USA (co dziwi w warunkach zasobności w surowce energetyczne odkrytej po szoku naftowym 1973) i Chiny (których wielkość importu wpływa na rynki finansowe), a ropa rynkowa inwestycyjna to w zasadzie głównie ropa norweska Brent i amerykańska WTI, ponieważ są odsiarczone. Jeżeli chodzi o ropę jako źródło energii to przejście na hybrydowe i elektryczne napędy środków transportu może zmniejszyć rynek ropy i tym samym ograniczyć jego wpływ na rynkach kapitałowych. Odcięcie kogoś od surowca energetycznego jakim jest ropa przez nałożenie sankcji lub w warunkach braku dostępu do technologii wydobycia zmniejsza bezpieczeństwo energetyczne i zwiększa presję na państwo w celu zawarcia kontraktów na import ropy. Wielkość wydobycia ropy w USA i wielkość i zmiany na amerykańskim rynku finansowym mogą niekorzystnie wpływać na rynek ropy.
 • maryja!
  07.03.2018 11:11
  W Defence 24 ukazała się w styczniu analiza relacji rosyjsko-tureckich w Syrii. Prawdopodobnie jednak rola Rosji w Syrii jest tam niedoszacowana. Nie wydaje się, żeby Rosja działała tam tylko wg zasady divide et impera. Możliwe, że ww. działania mogłyby się pojawić gdyby Rosja zdawała sobie sprawę z niemożności przywrócenia integralności terytorialnej Syrii w efekcie własnych działań. Niemożności nieosiąglnej tylko dla samego reżimu Assada. Ta wojna poszła już tak daleko, że nawet Nusra, która od 2016 r. się przekwalifkowała, a w 2012 r. oddzieliła od Al-Kaidy nie musi walczyć samodzielnie tym bardziej, że grupy Al-Kaidy są wezwane przez jej lidera Aymana Az Zawahiriego do zjednoczenia. Dalej, łączenie Turkish Stream z polityką rosyjską w Syrii też wydaje się nadużyciem z racji uruchomienia Blue Stream w 2005 r. Problemem Rosji jest Ukraina i jej niestabilność polityczna do czasu DCFTA. Jeżeli współpraca Turcji i Rosji miałaby się opierać na zasadzie divide et impera to dot. zarówno Kurdów jak i Ukraińców jednocześnie, ale to sugerowałoby porozumienie Moskwy i Ankary ponad głowami politycznych przeciwników realizowane tylko w sytuacji politycznego ryzyka utraty wpływów i/lub integralności terytorialnej dla obydwu aktorów. Wtedy Assad nie byłby Rosji do niczego potrzebny i wspólnie z Iranem równie dobrze mogliby umieścić swojego namiestnika w Syrii, nie wspieraliby Assada i pozwolili na demokratyzację, reżim nie walczył razem z Kurdami o Afrin przeciwko Turkom itd.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  0°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -2°C Niedziela
  noc
  -5°C Niedziela
  rano
  wiecej »

  Reklama