Izrael: będziemy kontynuować rozbudowę

Premier Izraela Benjamin Netanjahu potwierdził w poniedziałek, że rozbudowa osiedli żydowskich we Wschodniej Jerozolimie, tradycyjnie zamieszkanej przez Arabów, będzie kontynuowana. W związku z planami budowy 1600 kolejnych mieszkań Izrael znalazł się w ogniu krytyki.

"Budowa będzie kontynuowana w Jerozolimie, tak jak miało to miejsce przez ostatnie 42 lata", od czasu zajęcia w czerwcu 1967 roku Wschodniej Jerozolimy przez Izrael - powiedział premier tego kraju na spotkaniu z grupą parlamentarzystów ze swojej partii Likud.

"Zamrożenie na 10 miesięcy budowy (izraelskich) osiedli w Judei i Samarii (nazwa biblijna ziem na Zachodnim Brzegu Jordanu) zakończy się w przewidzianym terminie" - oświadczył. Nawiązał do częściowego i czasowego moratorium w sprawie żydowskiej kolonizacji na Zachodnim Brzegu, ogłoszonego pod koniec listopada.

Tymczasem przebywająca w Egipcie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oceniła, że decyzja Izraela o budowie nowych osiedli we Wschodniej Jerozolimie "podkopuje" wszczęcie pośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich.

Ostatnia decyzja Izraela o budowie nowych mieszkań we Wschodniej Jerozolimie wystawia na niebezpieczeństwo i podkopuje wstępne porozumienie w sprawie rozpoczęcia rokowań" za pośrednictwem USA - powiedziała w Kairze Ashton w siedzibie Ligi Arabskiej. Na początku marca kraje Ligi Arabskiej dały stronom na te pośrednie rokowania cztery miesiące.

Z kolei łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal zarzuca rządowi Izraela brak odpowiedzialności. W ostatnim czasie politycy „dolewali oliwy do ognia” zamiast tworzyć klimat zaufania - powiedział patriarcha 15 marca w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA. Zdaniem hierarchy odpowiedzialnym politykom brakuje mądrości i „prawdziwej wizji Jerozolimy”.

Abp Twal wypowiedział się w związku z coraz częściej powtarzającymi się starciami między demonstrantami palestyńskimi a izraelskim wojskiem i policją. Punktem spornym jest rozbudowa izraelskich osiedli we wschodniej Jerozolimie i pomysł Izraela, aby groby patriarchów w Hebronie nazwać izraelskim „dobrem narodowym”. Grobowce Abrahama, Izaaka i Jakuba są miejscami świętymi również dla muzułmanów i chrześcijan.

Nawiązując do mającego się odbyć w październiku w Rzymie zgromadzenia Synodu Biskupów w sprawie Bliskiego Wschodu abp Twal wyraził nadzieję, że Kościół Jerozolimy będzie odgrywał „bardzo ważną rolę”. „Fakt, że Benedykt XVI zapowiedział obrady Synodu tuż po swojej wizycie w Ziemi Świętej oznacza, że papież widzi naszą trudną sytuację i chce ją uczynić specjalnym tematem dyskusji” - uważa łaciński patriarcha Jerozolimy.

Plany budowy 1600 nowych domów dla Żydów we Wschodniej Jerozolimie Izrael ogłosił 9 marca, podczas wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w tym kraju; celem jego wizyty było wsparcie negocjacji pokojowych z Palestyńczykami. Decyzja wywołała ostry sprzeciw strony palestyńskiej i spotkała się z potępieniem wielu państw i organizacji, w tym kwartetu bliskowschodniego (ONZ, Rosja, USA, UE).

Negocjacje izraelsko-palestyńskie zostały zawieszone w grudniu 2008 roku, po rozpoczęciu przez Izrael ofensywy w Strefie Gazy.

Palestyńczycy domagają się zaprzestania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie, uznając to za warunek wznowienia rozmów. Dotychczas premier Izraela Benjamin Netanjahu zgodził się tylko na częściowe zamrożenie rozbudowy, nieobejmujące Wschodniej Jerozolimy. Stany Zjednoczone uważają, że kontynuując rozbudowę, Izrael spowalnia proces pokojowy.

Palestyńczycy chcieliby, aby Wschodnia Jerozolima była stolicą ich przyszłego państwa. Izrael nie godzi się jednak na podział miasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
23°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
18°C Niedziela
dzień
wiecej »