Incydent w katedrze Kordowie

Około 120 muzułmanów doprowadziło w środę wieczorem do niewielkich zamieszek w słynnej katedrze w Kordowie - poinformowała w czwartek hiszpańska policja. Jeden strażnik oraz jeden policjant odnieśli lekkie obrażenia. Dwie osoby zatrzymano.

Muzułmanie weszli do katedry, która przed wiekami była meczetem, jako turyści wykupując bilety wstępu, a następnie usiłowali rozpocząć swoje rytualne modły. W tym samym czasie na terenie katedry przechodziła procesja związana z obchodami Wielkiego Tygodnia.

Prywatni ochroniarze świątyni poinformowali muzułmanów, że nie mogą się tam modlić, zachęcali ich do dalszego zwiedzania, a następnie opuszczenia obiektu. Wtedy muzułmanie zaatakowali ochroniarzy. Wezwano policję, która zatrzymała dwie osoby, w tym mężczyznę, grożącego strażnikowi i policjantowi długim nożem.

Według policji incydent był zaplanowany, gdyż muzułmanie mieli przy sobie walkie-talkie, za pomocą których się porozumiewali. To nie pierwsze tego rodzaju zdarzenie na terenie katedry w Kordowie.

Zdaniem biskupa Kordowy, incydent nie przedstawia jednak prawdziwego oblicza muzułmanów, którzy opowiadają się za dialogiem z Kościołem katolickim.

Świątynia w Kordowie ma zawiłą historię. Pierwszą katedrę zbudowali tam jeszcze Wizygoci ok. 600 roku. W VIII wieku Arabowie postawili tam meczet, który powiększali przez następne 200 lat. W rezultacie powstała jedna z największych muzułmańskich sal modlitewnych na świecie, zajmująca 1,5 ha, oparta na 606 kolumnach. W XIII wieku Kordowę odzyskali chrześcijanie, którzy w XVI wieku przekształcili meczet w kościół.

Muzułmanie w Hiszpanii od wielu lat starają się uzyskać zgodę na wspólne z chrześcijanami użytkowanie katedry-meczetu. Prośbę w tej sprawie skierowano do Watykanu, który odpowiedział, że leży to w gestii lokalnego biskupa. Ten jednak nie wyraził zgody, obawiając się "dezorientacji" wiernych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Środa
  noc
  17°C Środa
  rano
  24°C Środa
  dzień
  25°C Środa
  wieczór
  wiecej »