Wielki Czwartek w Jerozolimie

Główna celebracja liturgii wielkoczwartkowej w Jerozolimie miała miejsce w bazylice Anastasis, czyli zmartwychwstania, gdzie tajemnica odkupieńczej miłości Boga do człowieka nabrała wymiaru nowego przymierza.

Reklama

To właśnie w Jerozolimie liturgia triduum paschalnego ma swoje historyczne podłoże. W Wielki Czwartek wspólnota katolicka upamiętniała historyczne wydarzenia Ostatniej Wieczerzy peregrynacją do Wieczernika, gdzie podczas Paschy Starego Przymierza Pan Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa.

Wielkoczwartkowej Eucharystii celebrowanej ze względu na obowiązujące w Bazylice Grobu reguły w godzinach przedpołudniowych przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fuoad Twal. W koncelebrowanej Mszy św. wzięli udział kard. John Patrick Foley, wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Pańskiego, abp Antonio Franco, nuncjusz apostolski w Izraelu, kilku biskupów, około 150 kapłanów oraz wierni i pielgrzymi.

W homilii patriarcha podkreślił, iż w tym świętym mieście Pan Jezus zostawił nam sakramentalny dar swojego Ciała i swojej Krwi oraz powołał kapłanów, bez których „tajemnica krzyża i zmartwychwstania byłaby bezużyteczna”.

Abp Twal powiedział: „Zjednoczeni duchowo z kapłanami całego świata wyrażamy Bogu wdzięczność za dar naszego kapłaństwa i za Eucharystię. Dziękujemy ponadto za przywilej pełnienia posługi kapłańskiej w Miejscach Świętych”.

Uroczystą Mszę Krzyżma i pamiątki Ostatniej Wieczerzy zakończyła procesja eucharystyczna wewnątrz bazyliki. Po trzykrotnym okrążeniu rotundy zmartwychwstania Najświętszy Sakrament został złożony na płycie Grobu Pańskiego, gdzie pozostanie do poranka Wielkiego Piątku.

Wieczorna godzina święta w bazylice Agonii Pana Jezusa w Gestemani jest ostatnim punktem wielkoczwartkowej liturgii w Jerozolimie. Medytację tajemnicy Triduum Paschalnego w Ogrodzie Oliwnym kończy sugestywna procesja przez dolinę Cedronu na Syjon, do sanktuarium in Gallicantu, czyli kościoła zaparcia się św. Piotra.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -4°C Piątek
  rano
  -2°C Piątek
  dzień
  -1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  wiecej »

  Reklama