W środę marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa, podpisał pięć pierwszych ustaw, m.in. w sprawie tzw. złotego weta ministra skarbu w odniesieniu do spółek energetycznych i paliwowych.
Komorowski podpisał też nowelizację, która zmienia kilka ustaw podatkowych.
Nowelizacja ustawy o PIT podnosi ze 100 zł do 200 zł wartość prezentów czy gadżetów zwolnionych z opodatkowania. Ponadto zgodnie z nią samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi dla swoich dawnych pracodawców bez utraty prawa do 19-proc. podatku liniowego pod warunkiem, że usługi te zaczną świadczyć od następnego roku podatkowego. Zmiana przewiduje też możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów VAT należnego od towarów przekazanych nieodpłatnie.
Nowela wprowadza też zmiany dotyczące przedsiębiorstw prowadzących działalność innowacyjną. Chodzi o ulgę umożliwiającą centrom badawczo-rozwojowym zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów środków funduszu innowacyjności wykorzystanych w roku podatkowym, w którym nastąpiło ich przekazanie do funduszu lub w następnym roku podatkowym. Obecnie środki z funduszu niewykorzystane w danym roku podatkowym, zalicza się do przychodów.
Z kolei nowela ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne adresowana jest do podatników osiągających przychody z wynajmu, np. mieszkań. Będą oni mogli wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęli pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnęli w grudniu roku podatkowego.
Marszałek złożył podpis także pod ustawą o szczególnych uprawnieniach ministra Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych.
Ustawa określa szczególne uprawnienia ministra skarbu wobec spółek posiadających infrastrukturę do wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej, wydobycia, rafinacji, przetwarzania, magazynowania i przesyłania rurociągami ropy naftowej. Według ustawy, listę firm posiadających tzw. infrastrukturę krytyczną ma sporządzać dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Chodzi o tzw. złote weto ministra skarbu do uchwał władz spółek sektora gazowego, elektroenergetycznego i paliwowego.
Minister skarbu będzie mógł sprzeciwić się uchwałom władz spółek, np. gdyby chciały one przenieść siedzibę za granicę. Sprzeciw szefa resortu skarbu może dotyczyć uchwały podjętej przez zarząd spółki w sprawie m.in.: jej rozwiązania, zmiany przeznaczenia lub zaniechania eksploatacji części jej mienia. Minister skarbu może również wyrazić sprzeciw wobec przyjęcia planu rzeczowo-finansowego lub wieloletniego planu strategicznego spółki.
Podpisane przez marszałka zmiany w ustawie o Trybunale Stanu dotyczą reguł postępowania przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej (tam odbywa się pierwszy etap prac nad wnioskiem o postawienie funkcjonariusza państwowego przed TS).
Zmiany umożliwią Komisji m.in. zlecanie Prokuratorowi Generalnemu lub Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenia określonej czynności niezbędnej do wyjaśnienia okoliczności sprawy, którą się zajmuje. Komisja będzie też mogła przeprowadzić niezbędne czynności dowodowe przewidziane w Kodeksie postępowania karnego; te czynności komisja przeprowadza na posiedzeniach zamkniętych. Nowela przewiduje też, że w razie wątpliwości co do bezstronności członka komisji podczas przesłuchania zostaje on z tego przesłuchania wyłączony.
Nowela ustawy o ochronie zabytków, którą podpisał Komorowski, liberalizuje przepisy dotyczące wywozu zabytków za granicę i wzmacnia ochronę w kraju zabytków nieruchomych. W nowelizacji zapisano szczegółowy katalog kategorii zabytków, których wywóz za granicę na stałe będzie możliwy bez pozwolenia, a także szczegółowy katalog kategorii zabytków, przy wywozie których takie pozwolenie będzie niezbędne. Zapisano, że na stałe za granicę wywieźć nie można zabytków, które zostały wpisane do rejestru zabytków, wchodzą w skład zbiorów publicznych, znajdują się w inwentarzach muzeów lub narodowym zasobie bibliotecznym.
Z kolei zmiany w Prawie o szkolnictwie wyższym przewidują, że związki zawodowe działające na danej uczelni niepublicznej będą miały 30 dni na zaopiniowanie zmian wprowadzanych do jej statutu. Wprowadzono też roczny termin na przedłożenie do zatwierdzenia ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego statutów odpowiadających nowym przepisom. Dotyczy to uczelni, których statuty zostały nadane lub uchwalone bez zasięgania opinii działających w nich związków zawodowych (w uczelniach, w których nie działają organizacje związkowe nie będzie obowiązku zatwierdzania statutów). Nowelizacja dostosowuje przepisy ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2009 r. Trybunał zbadał sprawę na wniosek Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.