„Przybyliśmy, jako środowisko szkół wyższych, z potrzeby serca, tak jak to ma miejsce w całym naszym kraju i nie tylko, aby w okresie żałoby narodowej wspomnieć tyle wspaniałych postaci naszego życia publicznego” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń witając wielotysięczną rzeszę pracowników naukowych i studentów śląskich wyższych uczelni, którzy zgromadzili się na Mszy św. w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla w środę, 14 kwietnia br.
Inicjatorem oddania w ten sposób czci ofiarom katastrofy był rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Kazanie w czasie Mszy wygłosił ks. dr Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. Mówił o szukaniu pocieszenia, gdy otrzymuje się złą wiadomość. „Wszystkie formy pocieszenia, poza tą płynącą z wiary, są tylko lepszym lub gorszym środkiem znieczulającym ból” - stwierdził.
Przywołał obraz Jezusa płaczącego przy grobie Łazarza i „Bożej bezradności wobec cierpienia”. „Ta Boża bezradność wobec cierpienia przynależy jakoś do Jego tajemnicy. Bezradność nie oznacza obojętności. Bóg milczy, nie tłumaczy. On płacze, czyli nie jest nieczuły. Przeciwnie, jest poruszony ludzkim cierpieniem. On współcierpi z nami” - powiedział i dodał, że prawdziwym kluczem do tajemnicy cierpienia i śmierci, który przynosi Ewangelia, jest krzyż Chrystusa. Podkreślił, że sensu cierpienia nie odkrywa się na drodze teoretycznych dywagacji, staje się on tym bardziej czytelny, im dłużej i wytrwalej idziemy za Jezusem, czyli kochamy jak On. Wskazał też dobro, jakie już zaistniało wśród nas po tragedii.
Przypominając, że do katastrofy doszło w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia przytoczył słowa Jana Pawła II: „Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski, którą już po wielokroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny” i zakończył słowami „Jezu, ufam Tobie”.
Przed końcowym błogosławieństwem w imieniu środowiska akademickiego głos zabrał prof. Wiesław Banyś. „Dotąd byliśmy podzieleni, ale mam nadzieję, że od soboty staliśmy się jedną wielką polska rodziną” - powiedział. Składając kondolencje rodzinom ofiar katastrofy wspomniał wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek, posła Grzegorza Dolniaka i prezesa NBP Sławomira Skrzypka, podkreślając, że byli oni absolwentami śląskich uczelni.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.