15 kwietnia był w Kanadzie dniem żałoby narodowej w ramach solidarności z narodem polskim.
Wieczorem w największej parafii polonijnej Kanady w mieście Mississauga pod przewodnictwem abp. Thomasa Collinsa i kilkudziesięciu kapłanów, została odprawiona Msza w intencji śp. prezydenta Polski, jego małżonki oraz wszystkich, którzy zginęli w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem.
W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz kanadyjskich, ambasador RP Zenon Kosiniak-Kamysz, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz kilka tysięcy wiernych. Wydarzenie to relacjonowały wszystkie główne stacje telewizyjne i radiowe. W uroczystej Eucharystii wziął udział premier Kanady, który powiedział, że niektóre kraje wycierpiały wiele, ale tylko niektóre z nich wciąż dowodzą swojej zdolności reagowania na ciężkie doświadczenia historii. „Polska jest w bólu. Kanada jest w bólu, ponieważ stajemy pośród ofiar Katynia wówczas i dzisiaj. Stajemy pośród polskiego narodu i polonii kanadyjskiej na zawsze” – dodał Stephen Harper.
W homilii abp Thomas Collins powiedział, że ofiary tej tragedii mogą inspirować przykładem oddanego i pełnego poświęcenia życia. „Jest to wyzwanie dla nas, abyśmy byli bardziej odważni w wyznawaniu naszej wiary. Jest to wyzwanie dla nas, aby bardziej cenić sobie dar czasu. Ci, którzy zginęli w katastrofie, jak najbardziej starali się wykorzystać ten czas, żeby służyć bliźnim. Modlimy się o Boże błogosławieństwo i umocnienie dla wszystkich Polaków. Modlimy się za dusze tych, którzy odeszli. Prosimy, aby ich grzechy były odpuszczone i oczyszczone” – mówił metropolita Toronto.
Nabożeństwo żałobne w kościele św. Maksymiliana w Mississaudze zostało zorganizowane przez Konferencję Polskich Księży na Wschodnią Kanadę oraz konsula generalnego w Toronto Marka Ciesielczuka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.