Nie ustają wyrazy solidarności z Polską po tragedii w Smoleńsku. Czynią to także Kościoły lokalne.
List kondolencyjny na ręce abp. Józefa Michalika przesłał m.in. przewodniczący episkopatu Hiszpanii, kard. Antonio María Rouco Varela. W Hiszpanii trwają także modlitwy w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Biskupi wyrażają ból z powodu straszliwego wypadku samolotowego, w którym zginęło blisko sto osób, a wśród nich prezydent Polski Lech Kaczyński, jego małżonka oraz biskup polowy Tadeusz Płoski. „Biskupi, członkowie Konferencji Episkopatu, wraz z całym Kościołem, który pielgrzymuje w Hiszpanii, łączą się w bólu z Kościołem i narodem polskim. Ofiarujemy nasze modlitwy za wieczny odpoczynek zmarłych, pociechę w wierze dla tych, którzy stracili swoich bliskich, oraz za rozwój umiłowanego narodu polskiego w pokoju i pomyślności” – czytamy w liście.
Mszę za ofiary katastrofy odprawił w katedrze w Granadzie abp Javier Martínez. W homilii podziękował narodowi polskiemu za „światła”, jakie dał Kościołowi i światu, a szczególnie za Jana Pawła II. „Wasz naród jest naznaczony przez krzyż, ale także przez umiłowanie wolności”. Można to zrozumieć z perspektywy Chrystusa zmartwychwstałego, który sprawia, że „życie Kościoła i życie narodu są tak ściśle złączone w historii i tradycji polskiej, w historii tradycji waszej wolności” – podkreślił abp Martínez. Oprócz Hiszpanów, w Mszy udział wzięli Polacy mieszkający w Granadzie, a szczególnie studenci, którzy tuż po wypadku spontanicznie ustawili mały ołtarzyk przy wejściu do katedry.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.