Bądźcie ludźmi wytrwałej modlitwy i ascezy - zaapelował Benedykt XVI do księży uczestniczących na Jasnej Górze w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kapłanów. Papieskie przesłanie na początku Mszy św., która jest głównym punktem spotkania, odczytał Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
Publikujemy telegram Benedykta XVI skierowany na ręce abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:
Jednoczę się duchowo z Biskupami, Kapłanami, Diakonami i Wiernymi świeckimi, którzy gromadzą się na Jasnej Górze, aby dziękować Bogu za dar kapłaństwa i prosić o uświęcenie tych, których wybrał do szczególnej służby Ludowi Bożemu.
W tym dniu pragnę zwrócić się do polskich kapłanów z serdecznym pozdrowieniem i słowem zachęty:
Drodzy Bracia, zawierzam każdego z Was Chrystusowi Dobremu Pasterzowi i modlę się, abyście przeżywając Rok Kapłański coraz bardziej nabierali zapału do dawania „silniejszego i bardziej wyrazistego świadectwa ewangelicznego we współczesnym świecie” (List ogłaszający Rok Kapłański). Bądźcie ludźmi wytrwałej modlitwy i ascezy, abyście stwarzali w Waszym życiu przestrzeń dla działania samego Boga. Przed tabernakulum uczcie się słuchać i przebaczać, troszczyć się o powierzony sobie lud i budować kapłańskie braterstwo. Codzienne sprawowanie Eucharystii niech będzie dla Was źródłem duchowej mocy i wszelkich łask, jakich potrzebujecie w pasterskim trudzie.
Kościół w Polsce wydał wielu świętych kapłanów - wyznawców i męczenników. Niech oni będą dla Was wzorem i niech wstawiają się przed Panem, aby trwała ta tradycja kapłańskiej świętości. Niech Maryja, Matka Kapłanów roztoczy nad Wami swoją przemożną opiekę. Raz jeszcze zapewniam Was o mojej jedności w modlitwie i z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.