Prowadził życie pozbawione skrupułów

Ojciec Święty pragnie zapewnić wszystkich Legionistów Chrystusa i członków Ruchu Regnum Christi, że nie zostaną opuszczeni. Kościół będzie im towarzyszył i wspomagał ich na czekającej ich teraz drodze oczyszczenia.

Reklama

Ojciec Święty pragnie zapewnić wszystkich Legionistów Chrystusa i członków Ruchu Regnum Christi, że nie zostaną opuszczeni. Kościół będzie im towarzyszył i wspomagał ich na czekającej ich teraz drodze oczyszczenia. Czytamy o tym w komunikacie po zakończonym dziś spotkaniu przedstawicieli Stolicy Apostolskiej z pięcioma biskupami, którzy przeprowadzili wizytację u Legionistów Chrystusa. We wczorajszej naradzie wziął udział Benedykt XVI. W komunikacie zapowiedziano, że Papież mianuje delegata, który pokieruje zgromadzeniem, oraz powoła komisję dla zbadania zakonnych konstytucji.

Postępowanie ojca założyciela, Marciala Maciela Degollado, odbiło się poważnie na życiu i strukturze Legionu, i dlatego wymagają one dogłębnej rewizji – czytamy w oświadczeniu. – Skandaliczne i obiektywnie niemoralne postępowanie o. Maciela, potwierdzone przez niekwestionowane świadectwa, przybierają niekiedy postać prawdziwych zbrodni, a także świadczą o życiu pozbawionym skrupułów i autentycznych uczuć religijnych.

Pozostawało ono nieznane wielu legionistom, zwłaszcza wskutek systemu relacji kształtowanych przez o. Maciela, który z łatwością wyszukiwał alibi, zapewniał sobie zaufanie, dyskrecję i milczenie w swoim otoczeniu i utwierdzał się w roli charyzmatycznego założyciela.

Ten akapit odnosi się do wprowadzonego w zgromadzeniu przez duchownego - skandalistę dodatkowego ślubu, jaki musieli złożyć jego członkowie, przysięgając, że nie ujawnią, co się w nim dzieje.

Wizytatorzy, którzy od lipca ubiegłego roku odwiedzili niemal wszystkie domy i dzieła zgromadzenia, rozmawiali z ponad tysiącem legionistów, a także zapoznali się ze świadectwami biskupów, którzy goszczą zgromadzenie w swoich diecezjach. W rezultacie doszli do trzech wniosków. Po pierwsze, należy przedefiniować charyzmat zgromadzenia, zachowując jednak jego prawdziwą istotę, czyli „militia Christi” – rycerstwo Chrystusowe, które wyróżnia jego apostolat. Następnie trzeba zrewidować sposób zarządzania zgromadzeniem. I w końcu, niezbędne jest zachowanie wśród legionistów entuzjazmu wiary, misyjnego zapału i dynamizmu apostolskiego. Biskupi-wizytatorzy zgodnie przyznają bowiem, że podczas wizytacji spotkali wielu przykładnych, uczciwych i utalentowanych zakonników, którzy z autentyczną gorliwością szukają Chrystusa i poświęcają całe swoje życie szerzeniu Królestwa Bożego.

Stolica Apostolska zapowiedziała, że wizytacja zostanie przeprowadzona również w Ruchu Regnum Christi, do którego należą ludzie świeccy związani z Legionistami Chrystusa.

Trwający przez dziesięciolecia proceder seksualnego wykorzystywania dzieci i seminarzystów przez duchownego z Meksyku to największy skandal, ujawniony w Kościele katolickim. Przez kilka dekad ojciec Marcial prowadził podwójne życie; miał także co najmniej troje dzieci. Watykan przez lata nie reagował na skargi i zarzuty, kierowane od ofiar Degollado. W oświadczeniu przyznano, że traktowane były jako "kalumnie".

"Nierzadko pożałowania godne dyskredytowanie i oddalenie tych, którzy wątpili w jego prawe postępowanie, a także błędne przekonanie o tym, że nie należy szkodzić dobru, wyrządzanemu przez Legion, stworzyły wokół niego mechanizm obrony, czyniąc go przez długi czas nietykalnym, przez co niemożliwe było poznanie jego prawdziwego życia" - głosi oświadczenie.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  2°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  1°C Niedziela
  dzień
  wiecej »

  Reklama