Budapeszt: konferencja o Bożym Miłosierdziu

II Krajowa Konferencja o Bożym Miłosierdziu zakończyła się 1 maja w Budapeszcie. Mottem konferencji były słowa zaczerpnięte z Księgi Mądrości „Najmniejszy dozna miłosiernego przebaczenia” (Mdr 6,6).

Spotkanie odbyło się w kościele cystersów w Budapeszcie, a okazją była 10. rocznica kanonizacji Siostry Faustyny, odbyła się konferencja poświecona Miłosierdziu Bożemu.

Sługa Boży Jan Paweł II, całą swoja służbą na Stolicy Piotrowej a także śmiercią, głosił z nową siłą przesłanie o Bogu Miłosiernym. W tym właśnie duchu kard. Christoph Schönborn zainaugurował cykl kongresów i konferencji, poświęconych tematyce miłosierdzia. Pierwszy światowy kongres odbył się w Rzymie w 2008 r. Następny o zasięgu ogólnoświatowym ma odbyć się w Krakowie w roku 2011. Pomiędzy tymi światowymi wydarzeniami, odbywają się konferencje krajowe i kontynentalne. Pierwsza konferencja krajowa na Węgrzech odbyła się w ubiegłym roku.

Tym razem uczestnicy przez cały dzień mogli słuchać wykładów i dyskutować na tematy rodziny, pracy, zjawiska bezrobocia, czy „małych tego świata” żyjących pośród nas w kontekście Miłosierdzia Bożego. Prelegentami byli prymas Węgier kard. Peter Erdő, kard. Christoph Schönborn z Wiednia, bp Beer Miklos z diecezji Vac oraz ks. Patrice Chocholski, sekretarz generalny Światowych Kongresów Miłosierdzia.

Uroczystą Mszę koncelebrowali kard. Erdő i nuncjusz apostolski na Węgrzech, abp. Juliusz Janusz. W homilii prymas Węgier podkreślił aktualność przesłania o Bożym Miłosierdziu w dzisiejszym świecie.

Konferencji towarzyszyły relikwie św. Siostry Faustyny, przywiezione z Krakowa w ubiegłym roku. Od tamtego czasu są przechowywane w kaplicy Jezusa Miłosiernego w szpitalu onkologicznym w Budapeszcie.

W piątek w uroczystej procesji, relikwie zostały przeniesione z kaplicy do kościoła cystersów, a w niedzielę 2 maja po Mszy św. wyruszyła ulicami Budapesztu procesja z relikwiami do miejsca ich przechowywania, czyli do Szpitala Onkologicznego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  19°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  15°C Czwartek
  dzień
  14°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »