Przed próbami instrumentalnego wykorzystywania Kościoła w walce politycznej, w kontekście nadchodzących wyborów, przestrzegał w poniedziałek podczas uroczystych obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja metropolita lubelski abp Józef Życiński.
"Chrystus dokonał dzieła odkupienia za całą ludzkość, stąd też i nasze kościoły są otwarte dla każdego człowieka, który szuka swej wierności Chrystusowi i w żadnej kampanii politycznej nie mogą być wiązane z żadną partią" - powiedział abp Życiński podczas mszy za ojczyznę odprawionej w archikatedrze w Lublinie.
Metropolita lubelski wskazał, że wartości, takie jak Kościół, wiara religijna, zasady Dekalogu, są nadrzędne w stosunku do zmieniających się ekip władzy. Podkreślił, że nie wolno dopuścić do instrumentalnego wykorzystywania tych wartości w polityce.
"Musimy pamiętać o tym, że Królowa Polski jest ponadpartyjna, Matka Boża nie wiąże się z żadną frakcją, ona jest dla wszystkich" - podkreślił arcybiskup.
Metropolita przypomniał, że wcześniejsze próby wykorzystywania Kościoła do działań politycznych skończyły się porażką dla ugrupowań, które to robiły.
"Praktyka wykazuje, że te partie, które usiłowały bez zgody władz kościelnych zresztą, szukać instrumentalnego wykorzystania Kościoła, na przykład przez podkładanie ulotek w świątyniach, już zniknęły z horyzontu politycznego, przestały istnieć" - przypomniał.
"Rozkładanie ulotek w miejscu, które jest miejscem kultu Bożego, było wyrazem desperackiej próby ratowania struktur, które się waliły" - zauważył abp Życiński.
Abp Życiński podkreślił jednocześnie, że nie należy patrzeć na polityków wyłącznie krytycznie i nie wolno sugerować, że "każda postać polityki jest czymś brudnym i niestosownym". Groziłoby to - mówił metropolita - wycofywaniem się z politycznej rywalizacji ludzi uczciwych.
"Z należytym szacunkiem traktujemy przedstawicieli różnych środowisk, różnych formacji, polecając Maryi Królowej Polski tych, którzy potrafią różnić się pięknie i w postawie wzajemnego szacunku wykazywać swoją troskę o dobro wspólne" - powiedział.
"Możemy różnić się w szczegółach dotyczących programów, ale jednoczy nas to samo zakorzenienie w polskiej historii, ten sam szacunek dla wielkich kart polskich dziejów, ta sama świadomość wielkiej tradycji, z której wyrastamy" - zaznaczył abp Życiński.
Po mszy św. na placu Litewskim w centrum miasta pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja odbył się apel pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową. Przedstawiciele władz, samorządu, partii politycznych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz instytucji złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.