W Bydgoszczy zakończyła się konferencja o wpływie internetu na rozwój regionalny. Wziął w niej udział sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Organizatorami trzeciego już spotkania z cyklu „Etyka w mediach w dobie globalizacji” byli m.in. Urząd Miasta Bydgoszczy, Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu oraz Polska Akademia Nauk.
Pomysłodawca cyklu bydgoskich konferencji ks. Mariusz Kuciński podkreślił, że internet, który obecny jest dziś we wszystkich wymiarach życia społecznego, w pewien sposób warunkuje także rozwój. „Rozwój regionalny i internet pokazują nam rzecz bardzo ważną. Internet sam w sobie jest wartością i miejscem, gdzie ludzie mogą się spotykać. Region rozwija się przez prawdziwego człowieka, który nie jest anonimowy w regionie, a zatem musi używać internetu jako konkretny Nowak, Kowalski, czy ktoś inny. Dlatego też nie jest on anonimowy, powinien pokazywać, kim jest. Internet mu służy do tego, by lepiej pokazać to, kim jest i lepiej współpracować z innymi” – powiedział ks. Kuciński.
W bydgoskiej konferencji uczestniczyli też goście z Watykanu: ks. Giuseppe Scotti, sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, oraz ks. Leszek Rynkiewicz SJ z dyrekcji Radia Watykańskiego. Jak stwierdził ks. Scotti, nie można mówić o rozwoju globalnym, nie wspominając o rozwoju regionalnym. „Chodzi o to, aby na dwa aspekty patrzeć w sposób komplementarny. Kluczową sprawą dla rozwoju internetu jest również rozwój lokalny. Człowiek znajduje się w swoim regionie, tutaj poznaje ludzi i dzięki internetowi może czynić to jeszcze lepiej. By mógł się rozwijać, potrzebuje także odpowiednich wartości” – powiedział ks. Scotti.
Wśród patronów medialnych konferencji znalazło się m.in. Radio Watykańskie, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK czy Przewodnik Katolicki.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.