Caritas Polska koordynuje pomoc dla poszkodowanych w wyniku powodzi, jaka dotknęła południowe regiony kraju. Jednocześnie organizacja apeluje o ofiary na rzecz dotkniętych kataklizmem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwach śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim.
Jak zapewnił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, organizacja pozostaje w stałym kontakcie z dyrektorami diecezjalnych Caritas, które na miejscu udzielają już niezbędnej pomocy. „Zbieramy informacje z diecezji, które zostały poszkodowane w wyniku powodzi” - powiedział ks. Subocz. Poinformował, że rozmawiał już z dyrektorami Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, na terenie której panuje najtrudniejsza sytuacja, następnie z organizacjami z diec opolskiej, arch. katowickiej, arch. przemyskiej i diec. rzeszowskiej. „Niektórzy potwierdzają, że zalane zostały te same domy, które powódź dotknęła przed rokiem” - stwierdził dyrektor Caritas Polska.
Caritas Polska uruchomiła SMS charytatywny na rzecz powodzian. Wystarczy w okresie do 25 maja wysłać wiadomość o treści „Pomagam” na numer 72 052 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas:
Caritas Polska, ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
z dopiskiem: „Powódź Południe”.
Ks. Subocz zaapelował też do firm, które posiadają w swoich magazynach środki czystości, o kontaktowanie się z diecezjalnymi Caritas i przekazywanie darów na rzecz powodzian.
CZĘSTOCHOWA:
Na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego archidiecezjalna Caritas zorganizowała trzy punkty pomocy dla poszkodowanych przez powódź i podtopienia - poinformował KAI ks. Stanisław Iłczyk, dyrektor Caritas częstochowskiej.
Pierwszy punkt Caritas działa w Słowiku (gmina Poczesna) w szkole. Tu został zorganizowany nocleg dla poszkodowanych i na tę chwilę wydawane jest 200 gorących posiłków.
Kolejne punkty pomocy działają w Częstochowie: na Stradomiu przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i na Zawodziu.
Ulewne opady deszczu oraz woda napływająca z południowej części kraju spowodowała gwałtowne wezbranie rzek, zanotowano ponad dwumetrowy przybór wody na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Podtopione zostały 524 budynki mieszkalne i 266 budynków gospodarczych. Zalaniu uległo 12 budynków mieszkalnych.
Jak informuje biuro prasowe urzędu miasta, w powiecie częstochowskim lokalne podtopienia bądź zalania odnotowano w każdej z gmin powiatu.
Wiele dzielnic Częstochowy, m.in. Stradom, Dąbie, Zawodzie, Wyczerpy, Dźbów i Zacisze jest podtopionych, do piwnic wdziera się woda gruntowa, a ulice stają się nieprzejezdne. Największym zagrożeniem dla miasta jest napór wody na wały rzeczne, które w szybkim tempie osłabiają się - informują pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w Koziegłowach, Żarkach i Myszkowie. W powiecie kłobuckim występują lokalne podtopienia, zalana została jedna przepompownia. W powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków, zalanych jest 10 hektarów. Zalane i podtopione zostały ulice, drogi, posesje, piwnice we wszystkich gminach powiatu częstochowskiego m.in. w Korwinowie, Poczesnej, czy Blachowni.
W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową przez całą dobę działa Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W razie zagrożenia do dyspozycji mieszkańców Częstochowy pozostają numery telefonów Centrum Powiadamiania Ratunkowego: 34 378 51 01, 34 378 51 02 lub 0800 KRYZYS (0800 579 997 - z telefonów stacjonarnych), a także każdy telefon alarmowy.
Również w razie zagrożenia ekologicznego - 34 370 75 62 (nr telefonu do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy)
KRAKÓW:
Dziś z Punktu Socjalnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej wyruszy transport z pomocą dla osób poszkodowanych przez powódź w Łapanowie. Caritas jest w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym wojewody małopolskiego oraz z parafiami dotkniętymi powodzią.
Po rozmowie z wójtem Łapanowa i powodzianami krakowska Caritas postanowiła natychmiast przekazać tam potrzebną pomoc. Do Łapanowa pojedzie dziś żywność (głównie gotowe dania i zupy), woda pitna, środki czystości i środki dezynfekcyjne. Po opadnięciu wody Caritas wypożyczy poszkodowanym osuszacze oraz opracuje plan pomocy.
Nauczona doświadczeniem z poprzednich powodzi w Małopolsce, podczas których na szeroką skalę pomagała powodzianom, Caritas zakupiła już większą ilość środków czystości i wody pitnej. W związku z coraz trudniejszą sytuacją w Małopolsce oraz zalaniem coraz większej ilości gospodarstw, Caritas prosi o kontakt osoby potrzebujące pomocy.
Caritas prosi też o kontakt firmy, które dysponują środkami dezynfekcyjnymi, różnego rodzaju środkami czystości, wiadrami, mopami i ścierkami i mogłyby go przekazać w darowiźnie dla powodzian.
W zależności od rozwoju sytuacji Caritas będzie podejmować dalsze działania. Po okresie pomocy doraźnej i oszacowaniu szkód Caritas będzie pomagać rodzinom w trudnej sytuacji finansowej, które ucierpiały podczas powodzi.
Biuro Caritas Archidiecezji Krakowskiej dyżuruje w godz. 7.00 – 19.00. Pracownicy Caritas dyżurują pod numerem telefonu 12 637 07 12. Informacje można też przesyłać pocztą elektroniczną na adres e-mail krakow@caritas.pl.
Wczoraj popołudniem. kard. Stanisław Dziwisz oraz dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula odwiedzili powodzian w Łapanowie. To jedna z miejscowości w archidiecezji krakowskiej, która bardzo ucierpiała w czasie obecnej powodzi. Po przejściu półtorametrowej fali zalane zostało centrum Łapanowa: budynki mieszkalne i zabudowania gospodarcze, stary drewniany kościół, podziemia nowego kościoła, warsztaty terapii zajęciowej. Ucierpieli mieszkańcy 70 zalanych domów.
Wszyscy, którzy chcą wesprzeć ofiary powodzi, mogą przekazywać wpłaty na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:
Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001,
z dopiskiem „Pomoc powodzianom”.
Można też dokonać wpłaty online bezpośrednio ze strony www.krakow.caritas.pl
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.