W całym regionie świętokrzyskim zatopionych jest 57 miejscowości. W sumie z tych terenów ewakuowano ponad 6 tysięcy mieszkańców. W walkę z powodzią i jej skutkami zaangażowanych jest ponad 9 tysięcy osób.
Z materiałów świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego wynika, że do 22 maja br. najwięcej, bo 38 miejscowości zatopionych było w powiecie staszowskim. Po wodą znalazł się prawobrzeżny Sandomierz, 16 miejscowości w powiecie , buskim i 2 w ostrowieckim. Ewakuowano z tych terenów: 4 tysiące mieszkańców Sandomierza, ponad 2 tys. w powiecie staszowskim i ponad 350 osób w powiecie buskim.
Prawie 2 tysiące gospodarstw jest bez dostępu do prądu, 6 miejscowości odciętych jest od sieci telekomunikacyjnej, 8 odciętych jest od ujęć wody pitnej. Powódź uszkodziła dwa mosty i zatopiła trzy stacje benzynowe.
Z tego samego powodu nieczynne są 44 obiekty użyteczności publicznej. W walkę z powodzią i jej skutkami zaangażowanych jest ponad 9 tysięcy osób, najwięcej w powiecie staszowskim. Dodatkowo do walki z wielką wodą w województwie świętokrzyskim Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało 649 żołnierzy.
Wezbrane wody Wisły zabrały wielu sandomierzanom dorobek całego życia. W pośpiechu opuszczali swoje domostwa nie zabierając nic ze sobą. Teraz pozbawieni są podstawowych środków do życia.
Potrzebne są podstawowe artykuły higieny osobistej dla dzieci, kobiet, mężczyzn, ludzi schorowanych, a także niepełnosprawnych. Brakuje środków opatrunkowych, ubrań, bielizny osobistej oraz obuwia. Potrzebne są konserwy mięsne i rybne, pasztety, gotowe dania obiadowe o przedłużonym terminie przydatności do spożycia.
Już wkrótce będą potrzebne artykuły chemiczne i środki czystości, rękawice jednorazowe i rękawice robocze, obuwie gumowe, a także duże worki foliowe do usuwania skutków jakie wyrządziła powódź.
Trwa nieustanna akcja pomocy dla powodzian. Zbiórką darów zajmują się m.in. Caritas Diecezji Kieleckiej, Caritas Diecezji sandomierskiej oraz Polski Czerwony Krzyż. Można też dokonywać wpłat na konta bankowe. Caritas Diecezji Kieleckiej numer konta - 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811 z dopiskiem "Powódź"; Caritas Diecezji Sandomierskiej, nr konta - 81 1060 0076 0000 3200 031 9541 z dopiskiem "Pomoc powodzianom".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.