Niech napełnia ich ta miłość

Otaczajcie waszych duszpasterzy modlitwą – zaapelował papież do Polaków podczas audiencji ogólnej. „Niech napełnia ich ta miłość, której znakiem jest otwarte Serce Jezusa” – powiedział.

Reklama

W katechezie Ojciec Święty przedstawił postać wielkiego teologa i filozofa św. Tomasza z Akwinu. Przypomniał stwierdzenie swego czcigodnego poprzednika, Jana Pawła II, który napisał w encyklice "Fides est Ratio", że Kościół słusznie przedstawiał zawsze św. Tomasza jako mistrza sztuki myślenia i wzór właściwego uprawiania teologii. Benedykt XVI podkreślił, iż dzieło teologiczne św. Tomasza wskazuje na zgodność wiary i rozumu. Stanowi ono wielką syntezę, która ukształtowała kulturę kolejnych wieków. Jest też punktem spotkania chrześcijaństwa z filozofią klasyczną i arystotelesowską, zaś sam św. Tomasz został przez swych współczesnych nazwany Doktorem Anielskim – „Doctor Angelicus”.

Papież przypomniał drogę życiową i wielkie dzieło teologiczne św. Tomasza, podkreślając też znaczenie jego kaznodziejstwa dla ludu, który chętnie go słuchał. „Jest to wielka łaska, kiedy teologowie potrafią przemawiać do wiernych w sposób prosty, zrozumiały i z zapałem. Posługa przepowiadania pomaga samym ekspertom teologicznym w osiągnięciu zdrowego realizmu duszpasterskiego i wzbogaca intensywnymi bodźcami ich poszukiwania naukowe” – zauważył Ojciec Święty.

Na zakończenie swej katechezy Benedykt XVI zauważył, że życie i nauczanie św. Tomasza z Akwinu można by streść za pomocą epizodu przekazanego przez dawnych jego biografów. „Kiedy Święty modlił się jak zwykle przed Krucyfiksem rano w pobliżu kaplicy św. Mikołaja w Neapolu, tamtejszy zakrystianin, Dominik z Caserty usłyszał dialog. Tomasz z niepokojem pytał, czy to, co napisał o tajemnicach wiary chrześcijańskiej było właściwe. A na to Chrystus odpowiedział: „Dobrze o Mnie napisałeś, Tomaszu. O co chciałbyś Mnie prosić?”. Odpowiedź dana przez Tomasza, jest tą, którą również my, przyjaciele i uczniowie Jezusa pragniemy zawsze dawać: „O nic, prócz Ciebie samego, Panie!”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -2°C Piątek
  dzień
  -1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -4°C Sobota
  rano
  wiecej »

  Reklama