Reklama

Kolejne osuwisko w Lanckoronie

Kolejne osuwisko postało w Lanckoronie (Małopolskie). Po burzy ziemia osunęła się w pobliżu zabytkowego centrum, zagrożony jest powstający tam pensjonat - dowiedziała się w poniedziałek PAP od sekretarz gminy Teresy Florek.

Reklama

"Ziemia osunęła się niedaleko willi Tadeusz. Zniszczony jest fragment drogi i zagrożony budowany pensjonat" - powiedziała sekretarz Florek. Jak dodała, geolodzy zbadali już częściowo teren osuwiska w rejonie Podchybia. Osiem budynków nie nadaje się do użytku.

W gminie Lanckorona na terenach osuwiskowych znajduje się około 70 budynków. Wcześniej geolodzy zbadali rejon Łaśnicy. Do rozbiórki nadają się tam 34 budynki.

"Geolodzy przebadają jeszcze resztę Podchybia, a także osuwiska w Izdebniku, dwa w Skawinkach oraz powstałe ostatnio w rejonie willi Tadeusz" - powiedziała sekretarz.

Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego podało w poniedziałek, że ze względu na ukształtowanie terenu w rejonie Bielska-Białej osuwiskami zagrożonych jest 11 domów.

W dalszym ciągu występują utrudnienia w ruchu na drodze tranzytowej 69 z Bielska-Białej do Żywca. W okolicach bielskiej dzielnicy Mikuszowice obowiązuje ruch wahadłowy. "Istnieje konieczność budowy obejścia uszkodzonego odcinka. Powodować to będzie długotrwałe utrudnienia w ruchu tranzytowym" - podało CZK.

W Żywcu osunęła się ziemia na obszarze około pół hektara. Zagrożony jest jeden domek letniskowy. Przestała się natomiast osuwać ziemia w Międzybrodziu Bialskim. Zagrożonych jest tam 140 budynków.

Służby prasowe resortu rozwoju regionalnego podały w poniedziałek, że Czechowice-Dziedzice na Podbeskidziu i Bieruń na Górnym Śląsku będą pierwszymi gminami, które skorzystają z programu pomocy dla najbardziej poszkodowanych przez powódź.

Program będzie realizowany przez dwa lata. "Najpierw odbudowywane będą placówki oświatowe i zdrowotne oraz stacje uzdatniania wody. Środki będą również przeznaczone na odbudowę dróg i mostów. Gminy nie będą musiały dokładać do tego programu. Oddzielne pakiety pieniędzy przeznaczymy dla mieszkańców i przedsiębiorców" - poinformował wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło po poniedziałkowym spotkaniu kierownictwa resortu z przedstawicielami samorządów z terenów dotkniętych powodzią w Warszawie.

Na liście gmin szczególnie dotkniętych przez powódź i zakwalifikowanych przez MSWiA do pomocy znalazło się 14 samorządów, w tym dwa z Podbeskidzia: Czechowice-Dziedzice oraz Lanckorona. Lista nie jest zamknięta.

Do gmin, które zostały najbardziej poszkodowane trafi około 600 milionów złotych. Kwota ta składa się z około 200 milionów złotych pochodzących z funduszy unijnych, 200 milionów złotych z pieniędzy budżetowych będących w dyspozycji MSWiA, a reszta z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Synoptycy przestrzegli, że w najbliższych godzinach w pasie od Cieszyna po Lanckoronę można się spodziewać burz z przelotnym opadem deszczu i porywami wiatru do 60 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwe są opady gradu. (PAP)

szf/ wkr/ mag/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama